avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Mamaursu

Activitate Mamaursu

Am și eu o problemă, dacă mă puteți sfătui:
locuiesc într-o casă construită după inundațiile din 1970. Pe atunci casele nu aveau gard in spate spre vecini, pentru că erau rude. Între timp, casele s-au vândut la terți. Acum vecinul din spate mi-a blocat un gemuleț de aerisire (de 30x30 centimetri) pe motiv că văd la el în curte. Ce spune legea in acest caz? Pot să-i cer să respecte cei 060m și să mi fac gard?
Mulțumesc
Dacă mai am 3 ani până să împlinesc vârsta de pensionare pentru limita de vârstă și sunt pensionară de invaliditate gradul 3 ( cu drept de muncă de 4 ore); angajatorul poate beneficia de convenția cu AJOFM prin legea 76/2002, articolul 85?(având în vedere că eu am un venit,deci nu sunt șomeră)?
Ce acte trebuie depuse ptr. șomaj tehnic la PFA pe octombrie 2021 și unde(la AJOFM?)?
(modele dacă se poate) Mulțumesc.
După decesul tatălui, cei trei copii au renunțat la moștenire în favoarea mamei(soția supraviețuitoare).Între timp una dintre fice a decedat, neavând copii ,după decesul mamei au rămas doi moștenitori. Soțul ficei decedate înaintea mamei, are drept la moștenire?