avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate sandu_ss2000

Activitate sandu_ss2000

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Multumesc mult pentru raspunsuri. Mai am o nelamurire. Am vazut termenul de 30 de ani. Jumatate din pamantul actual l-a primit inapoi in 1990. Cat timp a fost la CAP se considera intrerupere? Iar despre actele care le au pe pamant surorile cred ca e vorba de zestre, schimba situatia in care tatal meu poate invoca uzucapiunea chiar numai pe pamantul pe care l-a intretinut fara intrerupere?
Bunicii mei au impartit o parte din pamant frateste celor 6 copii. Doua fete au acte pe pamant iar restul nu. Bunicii au murit cu multi ani in urma iar tatal meu vrea sa iasa din indiviziune dar o sora nu este de acord pe cale amiabila. E vreo sansa sa ramana tatal meu cu pamantul actual pe care locuieste si l-a intretinut mai bine de 50 de ani iar matusii mele sa i se dea din pamantul aflat in alta localitate? Mentionez ca pamantul matusii (pe care locuieste si ea) se invecineaza cu cel al tatalui meu si ea bineinteles ca vrea ca partea care ii va reveni in urma dezbaterii sa i se dea din pamantul dat de bunici tatalui meu.
Multumesc mult.
Bunicii mei au impartit pamantul celor sase copii, la fete cu acte, ca zestre, iar la baieti fara. Dupa moartea bunicilor pamantul baietilor se va imparti acum din nou cu fetele? Mentionez ca pamantul s-a impartit acum aproape 50 de ani in urma. Poate unul din baieti cu acordul celorlalti frati si surori sa-si faca acte pe bucata sa de pamant?