Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamantul - zestre pentru fete si baieti nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamantul - zestre pentru fete si baieti nu

Bunicii mei au impartit pamantul celor sase copii, la fete cu acte, ca zestre, iar la baieti fara. Dupa moartea bunicilor pamantul baietilor se va imparti acum din nou cu fetele? Mentionez ca pamantul s-a impartit acum aproape 50 de ani in urma. Poate unul din baieti cu acordul celorlalti frati si surori sa-si faca acte pe bucata sa de pamant?
Daca copii sunt toti de acord si nu au uitat de intelegerea intervenita acum 50 de ani, trebuie sa dezbata mostenirea dupa bunici si sa iasa din indiviziune. Fetele vor renunta in favoarea baietilor, urmand ca acestia sa primeasca in lotul fiecaruia ceea ce s-a stabilit cu mult inainte.
Puteti face aceasta imparteala fie prin notariat, fie prin instanta, va trebui sa suportati 1% impozit pe mostenire , celalalte taxe.
Multumesc mult.