avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielush

Activitate gabrielush

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule/doamna, nu v-a pacalit nimeni, ati capatat experienta, o experienta pentru care ati platit un pret.
In final, avantajul este de partea dvs., stiti cum este, desteptul invata din propriile greseli.


Ce fel de raspuns e asta? E un cliseu de doi lei care nu aduce nimanui niciun fel de folos. O inselaciune trebuie pedepsita. Daca ati fi prins cu garda jos de niste escroci macar odata in viata, sunt sigur ca ati vrea sa fie trasi la raspundere (evident ca veti sufla si in iaurt data viitoare). Suntem intr-o tara cu legi slabe.

Citind comentariile de pe forumul asta, se cunoaste ca e o discutie "romaneasca" (am locuit in Anglia multi ani si stiu ce zic). Prea multe acuzatii si expresii de genul "taxa de credulitate" (ca sa nu ziceti prostie).

PS: Am fost si eu unul din patiti si singurul "fraier" care a depus plangere la politie (mi-au zis ca e important sa se adune la dosar mai multe plangeri). Altii au fost inselati de peste o mie de euro de ex. si nu au depus plangere consolandu-se ca o sa plateasca escrocii pana la urma, ca ii prinde karma si pe ei (consolare de doi lei). Suntem o societate fara simtz civic, o tara de "judecatori" :(
Am făcut reclamație deja. Ieri am fost și sunata de poliție și voi merge la secție cu toate documentele

Foarte bine! Nu renuntati! Sunt care nu s-au sinchisit sa faca plangere si sincer, nu merita sa-si recupereze niciun ban. Eu cand am facut o plangere de genul, eram singurul si mi-au zis la politie ca e altceva cand sunt mai multe plangeri si se aduna la dosar.

Apropo, nu va lasati descurajati de anumiti "militieni" care va judeca daca vreti sa faceti plangerea. Mai sunt din astia.
Lumea este plină de fraieri. Totul este ca ei să fie găsiți. Atâta timp cât cele două propoziții pe care le-am enunțat în aliniatul precedent vor fi valabile, acești „găsitori de fraieri” vor prospera și sincer, eu n-am niciun fel de compasiune pentru victimele lor.


Asta e un comentariu romanesc de doi lei :( Daca te prind odata niste escroci cu garda jos, nu inseamna ca esti ultimul om. In Anglia spre exemplu sunt legi clare impotriva escrocilor de genul (e.g. e ilegal sa ceri taxa de inscriere pentru asa ceva). Se cunoaste ca forumul asta e romanesc. E plin de "judecatori" care se dau sfinti (de parca n-ar fi gresit in viata lor), in loc sa fie mai empatici. Si nu, nu e vorba ca le "pute" munca la cei inselati.
Merci de raspuns, Viespe@! Nu reusesc sa selectez user-ul tau la mesaje private. E probabil din cauza "@"-ului de la sfarsit. Sediul social care l-ai specificat e acelasi ca la firma asta cu nume mai alambicat: "Advertising in Media and Entertainment SRL". Din pacate am cunoscut alte persoane inselate cu sume mai mari si s-au razgandit in privinta unui posibil proces, nevrand batai de cap cu tot felul de tigani. Nici plangere la politie nu au mai facut din pacate.

Nu prea exista simt civic in Romania si la politie m-au si luat la misto ca cica ma uit cand semnezi la ei si nu sunt atent cand ma abordeaza persoane de pe strada. Totusi, la politie daca se face o plangere, se pot afla mai multe informatii despre persoanele din spatele escrocheriei si puteti macar avertiza pe altii. De ex. mi-a zis la politie ca sunt singurul care a facut plangere si trebuie sa se adune mai multe plangeri la dosar.

Cine nu face macar o plangere la politie (macar sa se adune la dosar, poate se misca si politia, cum am specificat), n-are de ce sa se planga. In ritmul asta, n-o sa se schimbe nimic in Romania.
Am gasit societatea la cautare, dar lucrurile sunt dubioase. E ca o firma fantoma, fara numar de telefon, email sau website. Mi-au zis ca nu pot vorbi cu patronul firmei pentru 200 RONI.

Am primit bon fiscal (asta mi-a dat incredere din pacate), nu stiu cat de valid e. Un bon fiscal se poate falsifica? Poate firma nu are nicio legatura cu persoanele care erau acolo care pretind ca lucreaza pentru firma.

Plangerea a fost facuta saptamana trecuta la sectia de politie din apropierea "agentiei", dar n-am primit niciun semn pana acum. Mi s-a comunicat ca voi fi sunat de catre cineva din politie.
Multumesc de raspuns! Aceste conventii nu ar trebui sa existe de la bun inceput! De asta sunt atatea plangeri de foarte multi ani, ca nu sunt conventiile in regula si firmele apar si dispar (numele se schimba si locatia, dar escrocii sunt aceeasi). Daca intr-o conventie, nu apare niciun numar de telefon, nici adresa de email, nici numele persoanei care a incheiat-o (de la firma), e clar ca e ceva dubios. Un contract legal ar trebui sa aiba datele ambelor parti.

In Anglia, de exemplu, unde am locuit multi ani, s-au luat masuri de mult - [ link extern ]
"From 1 October it is illegal for model agencies to charge any type of upfront fee before finding a client work. Any company trying to do that could face an unlimited fine or be banned from operating for up to 10 years."

Va fi probabil si la noi o lege de genul, dar nu in viitorul apropiat. Ce e frustrant e faptul ca multi acuza victimele ca au platit "taxa pe prostie". Oamenii mai sunt prinsi cu garda jos si nu toti cunosc fenomenul. Autoritatile ar trebui sa eradicheze scheme asta si n-ar mai exista oameni inselati. E ca si la casele de schimb valutar care erau pe vremuri. Aveau un comision ascuns de 15%, nu te informa, iti scotea la tejghea foaia pe jumatate vizibila sa o semnezi rapid si dupa asta, te trezeai cu paguba puer si simplu. Sa fim realisti, ce om intreg la minte de pe lumea asta ar schimba o suma importanta de bani in valuta cu 15% comision? E evident ca e furt pe fata si n-ar trebui sa fie legal - [ link extern ]

nu a mai fost cautata pentru jobul sau angajemantele acceptate conform contractului.
- a mai facut demersuri? Sau a renuntat din cauza sumei destul de mici cum fac multi?

Daca tot ati mers in " spelunca " aia , ar fi trebuit sa va dea ei 200 de lei , ca ati intrat acolo !! Cind ati vrut sa semnati , nu v - ati gindit la asta ??
- deoarece n-am locuit in Romania in ultimii 10 ani, eram deconectat de realitatea de aici si nu mi-am imaginat ca in Romania lui 2021, intr-o locatie ultracentrala din Bucuresti, unde am primit bon fiscal si stampila, pot sa existe asemenea gainari. Credeam ca sunt o agentie la inceput de drum, n-au bani de investit in reclame de abordeaza lumea pe strada si nu-si permit inca niste mobila mai acatarii. Stiu, naivitate clara!

As plati inzecit (fata de cat am pierdut) daca as putea sa opresc cat mai multa lume sa fie inselata. Cine a mai fost in situatia asta, poate sa imi scrie in privat.
E vorba doar de 200 RONI, dar sentimentul ca am fost inselat si altii vor fi la fel (e vorba de simtz civic aici) e incomparabil mai "costisitor". Problema e ca m-au sunat la nici o zi lucratoare si mi-au zis ca am fost selectat pentru o reclama (dupa doar o simpla poza facuta care era cica pentru ecusonul de spectator la iUmor / Romanii au talent / Vocea Romaniei unde voi fi aplaudac pentru 70 RONI pe ora, ceea ce e o alta minciuna), unde era vorba de alt contract si bani in plus, tipic schemelor de pe litoral din anii trecuti unde se cer sute de euro in afara de taxa de inscriere.

E pacat ca sunt intr-o zona foarte centrala si atrag tot felul de oameni prin promisiuni mincinoase. Fata de la firma (par blond inchis, scunda, cercei mari si tatuata pe ambele brate) nu purta nici masca si dadea si mana cu tine, cam ciudat in zilele noastre.

Culmea e ca am crezut ca sunt niste amarati care fac si ei un ban cinstit, fiind la inceput de drum, ca de asta nu-si permit un sediu mai normal. M-am intors in Romania dupa multi ani de strainatate si nu credeam ca mai exista asemenea gainarii. Tu vrei sa-i ajuti si ei nu mai stiu cum sa te fenteze pentru cativa lei. Sper sa citeasca si altii asta. E o poveste asemanatoare aici: [ link extern ]

E un video pe YouTube: [ link extern ]

Tipa blonda filmata e aceeasi de la agentia asta din apropiere de blocul Scala, relativ aproape de Piata Romana.

PS: Voi recomanda site-ul vostru si la altii! Sunt multe de invatat de aici! Mai ales pentru noii veniti in Romania ca mine :) Multumesc tuturor de raspunsuri!
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va inteleg sarcasmul cu "foarte interesant" pentru ca astfel de reguli sunt o normalitate intr-o tara cu regim democratic mai vechi decat al nostru, mai ales la firme care se respecta. Si eu ofer "refunds" la serviciile care le ofer fara nicio problema.

Am locuit multi ani in UK si la multe firme si servicii e asa. La telefonia mobila de exemplu ai o perioada in care te poti razgandi dupa ce se semneaza contractul.

PS: Cred ca banuiati ca am auzit de la altii sau am citit la intamplare un articol pe net :) N-as fi mentionat ceva de genul daca n-as fi trait experienta.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc de sfat, dl. avocat! Totusi, cei de la firma mi-au spus ca nici asta nu e o solutie deoarece am semnat si mi-am asumat, desi am fost grabit ei sa-mi pun semnatura. Ar trebui sa existe o lege prin care cel care semneaza sa se poate retrage din contract, la fel ca si la alte contracte cum sunt la telefoniile mobile, ai o zi sau mai mult in care poti rezilia contractul, daca simti imediat ca te-ai pripit sau chiar inselat. In occident e de mult asta.
Buna ziua,

Am fost abordat pe strada de un reprezentant al unei agentii de publicitate care mi-au promis ca pot fi spectator la iUmor, Romanii au talent si emisiuni de genul. Am fost dus la un apartament de bloc unde aveau un sediu de doi bani (ca sa ma exprim mai elegant) si nu imi dadea un feeling bun, si in cele din urma am semnat o conventie ca voi fi adaugat in baza lor de date si dupa ce mi-au facut o poza si am semnat un contract, mi-au zis ca n-au POS si m-au condus la un bancomat unde am scos si le-am dat banii.

Din pacate, m-am prins tarziu de situatie si contractul e ambigu, nu au numar de telefon, nici website. Stiu ca nu trebuia sa le dau nimic si e mai mult vina mea.

Totusi, se poate face ceva incat sa fie sanctionati sau chiar sa recuperez o parte/toti banii? Suma e de 200 RONI, taxa de inscriere. Imi pasa mai mult sa nu fie si altii inselati. Daca as putea sa "salvez" cateva persoane, as fi multumit.

Multumesc anticipat pentru orice sfat!