avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate gatoula

Activitate gatoula

Cum se poate obtine instituirea tutelei speciale pentru un adult cu certificat de handicap psihiatric grav, el deja avind interdictie!?
Multumesc pentru raspun
Multumesc pentru raspuns, insa la link'ul extern am citit si remarc ca tot cu apostila , problema e ca nu se poate apostila in Romania si ar trebui sa ma duc in Cipru ptr. apostila, as fi vrut sa pot sa obtin apostila fara acest drum pina in cipru mai ales ca in contextul covid 19 e mai dificil ;(
da, se pare ca nu sa inteles e vorba despre prima casatorie care a fost transcris certificatul si ptr. hotarirea de divort de la prima casatorie se cere apostila, statul este in U.E dar statul Roman nu are intelegere cu statul Cipriot ptr. apostilare la consulat , doar de acolo se poate apostila, deci a doua casatorie este dupa ce am divortat ,nu sunt copiii dar statul roman imi cere apostila la hotarirea de divort ptr. a anula acest certificat transcris in romania
Buna ziua, am si eu o nelamurire si as avea nevoie de un sfat, am dubla cetatenie deci si Romana, cu domiciliu in strainate acum m'am intors acasa si ma lovesc de 2 probleme, una este de a obtine buletinul , deoarece hotarirea de divort, nu are apostila pe ea, mentionez ca atunci cand am divortat era in statul respectiv, si dupa ce am divortat la cativa ani m'am recasatorit, insa statul roman mi'a trascris actul de casatorie inainte in Romania si acum ca sa il anuleze imi cere hotarirea de divort cu apostila pe ea, mentionez ca statul Roman nu are coventie cu acel stat care sa poate elibera la consulat o apostila, si neputind sa obtin aceea apostila cum as putea totusi sa imi obtin buletinul de identitate in Romania doriind sa ma stabilesc cu domiciliu in Romania, si un al doilea aspect ar fi daca am drept de munca si care este este procedura ca cetatean roman cu domiciliu in strainate sa pot munci in Romania eu doresc sa'mi stabilesc domiciliu permanent in Romania)! Multumesc