avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate alxb421

Activitate alxb421

Actele mașinii sunt in torpedou, am incercat sa intru sa le fac poză macar, dar nu am cheie
Buna ziua!
Sunt major, am 2 locuri de munca, iar dupa o disputa cu parintii, acestia m-au dat afara din casa, in prezent locuiesc cu chirie.

Problema mea este ca am o masina pe numele meu, platita 50-50% de ei, dar nu vor sa ma lase sa o folosesc, au ascuns toate cheile masinii.

Decizia mea pentru a ii opri din a circula cu masina mea a fost sa demontez placutele de inmatriculare, dar au facut scandal la locul meu de munca sa le dau placutele inpoi ca "imi fac dosar penal" si ca daca nu le dau or sa ma bata (in trecut am primit batai de la tatal meu(care nu e in certificatul meu de nastere) ).

Intrebarea mea este:
• ce as putea face ca sa redobandesc accesul la masina care e pe numele meu?
• ce se intampla daca nu voi plati asigurarea RCA (expira luna asta) iar ei vor circula cu ea? Nu vreau sa platesc asigurarea, deoarece e 2800 de lei, si nu dispun de suma aia ca sa se plimbe ei cu masina mea.
• ce pot face daca imi creeaza daune voite asupra masinii(motor rece, 5000 turatii, condus agresiv, mers fara ulei in motor, mers fara lichid de racire)?

Asept raspuns. Multumesc
Ar fii in regula sa ma duc la doamna acasa si sa imi cer scuze, cu speranta ca isi va retrage plangerea? Situatia mea financiara nu imi permite sa angajez avocat/platesc amenda...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se vor ”da batuti”. Veti fi citat sa va prezentati in fata organului de up, daca nu va prezentati riscati sa fiti adus cu mandat de aducere. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.

Saluut. Am aproape 18 ani, si in urma cu 3 zile am fost agresat fizic si verbal de o doamna, in fata unui magazin. Dupa 30 de minute am aflat unde sta si i-am zgariat masina intentionat(2 zgarieturi x10cm, una sub alta).
Ce se va intampla in acest caz? Doamna cu masina zgariata a depus plangere, iar un echipaj de politie m-a cautat ieri toata ziua. Cat ar dura sa "se dea batuti"?
Si daca nu sunt dovezi, in afara de niste copii <13 ani care doar m-au vazut in zona(ei nevazandu-ma ca am savarsit fapta de distrugere), voi putea nega orice acuzatie de distrugere?