avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1473 soluții astăzi
Forum Activitate eu.petra

Activitate eu.petra

Buna seara. Am trecut din pensie invalididitate la cea limita de vârsta din sept 2023, dosarul fiind complet dintotdeauna la casa de pensii( carte munca, Adeverințe grupe, tot). Decizia a fost emisă cu data de 12.10.2023 astfel, primită in 2.11.2023 la of Postal. Drepturile banesti sunt din 10.03.2021 ca urmare a reducerii limitei de vârsta cu actele depuse. Când voi primi acea diferența a pensiei pentru cei 2 ani si 6 luni ( din urma). Care e termenul limita legal? Multumesc.
Multumesc.
Eu am întrebat in ideea ca mi se confirma ceea ce am știu legat de orice chit de evacuare care trebuie sa aibă 60 cm, așa dispersându-se mirosuri, gaze arse, aburi, nu sa între in casa mea. Și aragazul emana prin acea hota gazele arse. La centrala e obligatoriu, cele de dinainte, 60 cm. Întrebam dacă cineva știe și in cazul hotei.
Eu am întrebat in ideea ca mi se confirma ceea ce am știu legat de orice chit de evacuare care trebuie sa aibă 60 cm, așa dispersându-se mirosuri, gaze arse, aburi, nu sa între in casa mea. Și aragazul emana prin acea hota gazele arse. La centrala e obligatoriu, cele de dinainte, 60 cm. Întrebam dacă cineva știe și in cazul hotei.
Buna seara. Stau la et. I și vecina de la parter are un kit de evacuare al hotei de 20-25 cm exact sub geamul bucătăriei mele, salonul meu fiind lângă aceasta. Din aceasta cauza tot aburul, mirosurile, gazele arse de la aragaz îmi intra in casa. Nu pot lasă nici deschis, nici măcar rabatat nici unul din geamuri deoarece de dimineața, cara de la 6.00 pana după -amiaza îmi inunda casa cu mirosuri. Gătește mai mult de jumătate de zi, mi-a zis ca și pentru copii. Am rugat pe partenerul dumneaei sa prelungească acest kit la 60 cm, așa cum știu ca la centrale este cerut, sa se mai disperseze mirosul sau sa pună o apărătoare care sa împiedice inundarea casei cu cele menționate. A zis ca întreabă constructorul și pe cei de la gaze dacă ii dau voie……Cui sa ma adresez, pe cine sa sesizez? Multumesc.