avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionari și probleme juridice
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionari și probleme juridice

Buna seara. Am trecut din pensie invalididitate la cea limita de vârsta din sept 2023, dosarul fiind complet dintotdeauna la casa de pensii( carte munca, Adeverințe grupe, tot). Decizia a fost emisă cu data de 12.10.2023 astfel, primită in 2.11.2023 la of Postal. Drepturile banesti sunt din 10.03.2021 ca urmare a reducerii limitei de vârsta cu actele depuse. Când voi primi acea diferența a pensiei pentru cei 2 ani si 6 luni ( din urma). Care e termenul limita legal? Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
eu.petra, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:08, 20 Noiembrie 2023
În mod normal ar fi trebuit să primiți în noiembrie 2023.Daca nu s-a pus în această lună, atunci veți primi în decembrie 2023.Cereti totuși relații pe adresa de email a casei locale să nu cumva să fi scăpat din vedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere dosar pensie la limita de varsta cu reducerea limitei de varsta pentru munca in grupa ii rodidoina rodidoina Buna ziua, Sunt nascuta in 28.05.1956 si am stagiul de cotizare de 37 ani si 6 luni. Am lucrat 12 ani si 3luni in grupa II de munca, intr-un institut de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata cu grupa a-ll-a de munca dobroghii dobroghii Nascut 11.11.1950(sechele poliomelita din 1956-operat),perioada de cotizare de 26 ani,8 luni si 26 zile(din care 8 ani in grupa a-ll-a intre ani ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, ... Corinaalexe Corinaalexe Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, la varsta de 59 de ani, in baza legii nr. 263/2010. Limita de varsta este prevazuta ... (vezi toată discuția)