Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionari și probleme juridice
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionari și probleme juridice

Buna seara. Am trecut din pensie invalididitate la cea limita de vârsta din sept 2023, dosarul fiind complet dintotdeauna la casa de pensii( carte munca, Adeverințe grupe, tot). Decizia a fost emisă cu data de 12.10.2023 astfel, primită in 2.11.2023 la of Postal. Drepturile banesti sunt din 10.03.2021 ca urmare a reducerii limitei de vârsta cu actele depuse. Când voi primi acea diferența a pensiei pentru cei 2 ani si 6 luni ( din urma). Care e termenul limita legal? Multumesc.
eu.petra, utilizator
În mod normal ar fi trebuit să primiți în noiembrie 2023.Daca nu s-a pus în această lună, atunci veți primi în decembrie 2023.Cereti totuși relații pe adresa de email a casei locale să nu cumva să fi scăpat din vedere.