Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, ...

Buna ziua,
In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, la varsta de 59 de ani, in baza legii nr. 263/2010.
Limita de varsta este prevazuta pentru 62 ani si 3 luni care s-ar fi implinit in luna iulie 2024.
In perioada apr. 2021 - nov. 2023, am obtinut 2 adeverinte de la 2 locuri de munca in care am activat, din care au reiesit 8 ani de munca in grupa II, fapt care mi-a dat dreptul de a iesi la pensie cu 2 ani si 4 luni inainte de varsta prevazuta in lege, respectiv la 59 ani si 11 luni.
Pe data de 29.11.2023, la varsta de 61 ani si 7 luni, am depus la CNPP cerere pentru recalculare pensie si iesirea la limita de varsta, conform adeverintelor sus mentionate.
Decizia de pensionare pt limita de varsta s-a emis la 18.01.2024. In decizie este specificata valoarea punctului de pensie = 1785 lei, aferenta anului 2023, iar cuantumul pensiei este calculat in consecinta. Avand in vedere ca, de la data de 01.01.2024 valoarea punctului de pensie a fost marita la 2032 lei, decizia este eronata intrucat contine date si calculatii la nivelul anului 2023.
Fata de cele de mai sus, solicit raspunsurile dvs. la urmatoarele 2 intrebari:
1. Ce actiuni pot intreprinde pentru corectia deciziei: pot face o adresa catre CNPP in care sa specific erorile continute si sa cer emiterea unei cereri corecte sau este necesar sa fac contestatie in instanta in termenul legal de 45 de zile de la comunicarea deciziei?
2. Ce actiune pot intreprinde pentru a recupera penalizarea aplicata la pensionarea anticipat partiala pentru perioada dintre 59 ani si 11 luni, varsta la care ar fi trebuit sa ies la pensie considerand anii de grupa II si 61 ani si 7 luni, varsta la care s-a emis decizia de pensionare la limita de varsta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
C. Alexe
Totul este in regula.
(1)Cuantumul pensiei recalculate(noile drepturi) au fost puse in plata incepoand cu 01/12/2023.
Cat era valoarea punctului de pensie in decembrie 2023 ?
1785 lei.
Incepand cu 01/01/2024 cuantumul pensiei a fosr calculat la valorea punctului de epnsie de 2032 lei.
(2)Daca ati depus adeverintele in data de 29/11/2023 cum puteti avea pretentia sa vi se micoreze penalizarea ?
Daca anii de grupa ar fi fost de la inceput la dosar, altfels-ar fi pus in discutie problema.
Legea 263/2010
Art.107
(3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare, perioadelor asimilate stagiilor de cotizare prevăzute de lege și prin valorificarea altor documente de natură să conducă la modificarea drepturilor de pensie, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(5) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (3) și (4) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată solicitarea.
Carp Mircea, utilizator