Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... respingere dosar pensie la limita de varsta cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

respingere dosar pensie la limita de varsta cu reducerea limitei de varsta pentru munca in grupa II

Buna ziua,

Sunt nascuta in 28.05.1956 si am stagiul de cotizare de 37 ani si 6 luni. Am lucrat 12 ani si 3luni in grupa II de munca, intr-un institut de cercetari, ca cercetator stiintific (intre 06.1984 si 09.1996). Acest lucru este confirmat de inscrisul din carnetul de munca si de adeverinta emisa anul trecut de catre institut.
Am depus in luna aprilie 2014 dosarul de pensionare la limita de varsta cu reducerea limitei de varsta datorita perioadei lucrate in grupa II.
Am primit zilele trecute respingerea dosarului de pensionare datorita faptului ca perioada de grupa II mi-a fost impartita in 2 perioade mai mici de 6 ani fiecare, care acopera doar 8 ani si cateva luni din cei 12 ani si 3 luni.
Mentionez ca in carnetul de munca este inscris la pozitia 36 ca inceteaza incadrarea in grupa II, aceasta mentiune fiind, insa, eliminata printr-o corectura la pagina destinata corectiilor. Este, de asemenea, mentionat: "ramane in grupa II de munca" pentru o perioada de 12 ani si 3 luni, adeverinta eliberata ulterior confirmand aceasta perioada.

Va rog sa imi spuneti, daca respingerea dosarului s-a facut in mod corect.
Va multumesc aniticipat.
rodidoina, utilizator
1. Contestati decizia de pensionare la Comisia centrala de contestatii a Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP).

2. Contestatia o depuneti la Casa de Pensii (de unde veti primi un numar de inregistrare) care o va trimite la Comisia centrala de contestatii de unde veti primi un raspuns acasa, in scris.