avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate ionicapacoste

Activitate ionicapacoste

Răspuns la discuția Contract plata Fotomodel
Eu am sperat cu postarea asta sa primesc ceva oferte (orientative macar) de la cativa dintre ei. Scopul sedintelor foto este in sine frumosul nu monetizarea lui (dar vreau sa fiu acoperit in cazul in care le vand) si mai ales in cazul in care fotomodelul decide ca nu mai vrea sa mai fie online si imi cere sa dau fotografiile jos (asta este problema reala care vreau sa o acopar).
Salut. Vreau sa fac sedinte foto nud si/sau portret. Cat ma costa elaborarea unui contract in care "modelul" este platit pt. ca sta la poze (pozeaza). Pozele respective vor fi folosite pt. uz personal: pe site uri de socializare site uri personale si site uri de profil : pot fi site uri de profil de fotografie (in care sunt si nuduri ) sau (daca este necesar) siteuri in care imi prezint munca pt. a atrage alti clienti - Only fans de exemplu. Pozele mai pot fi folosite spre vanzare oflne (sa faca parte dintr un calendar) sau online. Multumesc frumos pt. informatii
Salut. O intrebare care imi da cu virgula:Urmand sa livrez servicii foto/video la evenimente pt. asta doresc sa folosesc 2 contracte: Primul pt. REZERVARE DATA, si al doilea pt. prestarea serviciilor foto/si sau video. Pt. REZERVARE DATA ce cod CAEN ar trebui sa am pe firma pt a fi legal? Multumesc mult.
Iar avocatul a dat solutia... CARE??? Pt ca banuiesc ca se pun intrebari pt. a gasi solutii...
Buna. Vreau sa fac o sedinta foto nud. Vreau sa am dreptul sa public acele poze pe site ul personal, pe alte site uri de fotografie si nu numai. Modelul va fi renumerat si este constient de faptul ca pozele cu ea vor ajunge in mediul online si eventual printate in spatii publice sau private. Exista vreun model de contract care sa imi apere drepturile? Dincolo de faptul ca modelul este renumerat eu la randul meu muncesc la acele poze si vreau sa ma asigur ca nu vine modelul dupa o anumita perioada sa spuna: nu mai vreau ca aceste poze sa existe in mediul online... sau cu alte pretentii. Multumesc pt. raspuns.