avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate vr_elna

Activitate vr_elna

Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Doamna este nascuta in 29.06.1959.Nu a lucrat in UE cu acte in regula si deci anii lucrati acolo nu se vor putea calcula.
Va incasa mai multi bani la pensie daca acum face contract cu Casa de Pensii pana cand va avea varsta de pensionare? Acesti ani vor face o diferenta semnificativa?
I
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Buna ziua,revin cu cazul matusii mele.

Doamna 52 ani, 23 ani de munca. In urma cu 10 ani a plecat in strainatate la munca si nu a mai platit nimic. Se merita sa faca toata platile din urma ? din cate imi dau seama nu se va incadra la pensie, dar ii poarte fi de vre-un ajuor daca are la zi contributiile?
Multumesc frumos !
imi cer scuze pentru raspunsurile intarziate.

Apometru general nu avem.
Apa o platim direct la Edilul si cei de aici au spus ca nu-mi vor accepta apometrele pana nu infiintam asociatie de locatari.
Tocmai am achizitionat un apartament care nu are apometre instalate si nici vecinii nu au. Cand am fost sa schimb actele pe numele meu am intrabat daca pot instala apometre si mi-au spus ca nu deoarece nu exista asociatie de locatari in acel bloc. ce pot face in acest sens ? multumesc
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Buna ziua,

mama mea este nascuta 04.10.1962.
As dori sa aflu cati ani de munca s-au acumulat (nu stim daca somajul conteaza) si cand poate aplica pentru pensie ?

12.10.1979-28.12.1980 =angajat
9.01.1981-23.12.2003 = angajata
23.12.2003-22.12.2004 = ordonanta
23.12.2004-22.10.2005 = somer
01.03.2007-01.04.2008 = angajat
01.04.2008-30.06.2009 = somer
01.12.2009-01.01.2011 = angajat
01.01.2001-30.01.2012 = somer
01.02.2012 angajat

Multumesc frumos pentru raspuns.
Răspuns la discuția cartile de munca
Astazi am sunat angajatorul sa intreb daca mai are vre-o veste despre cartea de munca si a fost foarte iritat ca l-am sunat si mi-a zis sa ma duc la ITM Bucuresti sa fac cerere de retragere si sa-mi retrag carnetul de-acolo si pe el sa-l las in pace. Oare chiar asa se procedeaza? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Răspuns la discuția cartile de munca
Pentru ca inca n-am primit carnetul de munca revin cu intrebarea daca e ok sa fie tinut asa de mult. Trebuie sa specific ca eu nu m-am mai angajat din Iunie 2011 de cand am terminat la aceasta firma.N-as vrea sa merg mai departe cu sesizari, vreau doar sa stiu cum mai decurg lucrurile cu scanarile la ITM Bucuresti.Multumesc.
Răspuns la discuția cartile de munca
Locuiesc in Arges si am lucrat in Bucuresti.
Dupa ce mi-ati spus ca la Bucuresti inca mai au de scanat m-am linistit.
Am intrebat unde pot face sesizarea ca sa stiu pentru viitor :)
Multumesc
Răspuns la discuția cartile de munca
Avand in vedere ca am lucrat in alt judet si actele mele de identitate sunt pe un judet diferit, pot merge la ITM-ul din judetul unde locuiesc ?

Multumesc frumos pentru ajutor.
Răspuns la discuția cartile de munca
Pentru ca subiectul este despre carti de munca am si eu o nelamurire...

am terminat lucrul la inceputul lui iunie 2011 si inca n-am primit cartea de munca.De cate ori sun si cer detalii mi se spune ca este la scanat si trebuie sa astept.Eu am adresa de pe acte pe un judet si am lucrat in alt judet.Poate acest lucru s aintarzie atat de mult procedurile? Am tot asteptat si nimic, deja incep sa cred ca poate e ceva dubios la mijloc.
Ce ma sfatuiti sa fac ?!