Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascuta in iulie 1959 si am vechime in munca17 ani si 10 luni. Va rog sa-mi spuneti cand voi avea dreptul , cel mai devreme la o pensie. Va multumesc
Pentru a beneficia de pensie limita de varsta trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii:
- sa aveti varsta standard de pensionare: in cazul dvs. este de 61 de ani si 6 luni
- sa aveti stagiul minim de cotizare:15 ani, in cazul dvs. conditie indeplinita.

Nu aveti conditii pentru pensia anticipata partiala, deoarece la aceasta pensie este conditia sa aveti stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 6 luni.

Deci, cel mai repede veti iesi la pensie in ianuarie 2021, cand veti implini varsta standard mentionata mai sus.
Multa sanatate!
ana-cer, moderator
Buna ziua,

mama mea este nascuta 04.10.1962.
As dori sa aflu cati ani de munca s-au acumulat (nu stim daca somajul conteaza) si cand poate aplica pentru pensie ?

12.10.1979-28.12.1980 =angajat
9.01.1981-23.12.2003 = angajata
23.12.2003-22.12.2004 = ordonanta
23.12.2004-22.10.2005 = somer
01.03.2007-01.04.2008 = angajat
01.04.2008-30.06.2009 = somer
01.12.2009-01.01.2011 = angajat
01.01.2001-30.01.2012 = somer
01.02.2012 angajat

Multumesc frumos pentru raspuns.
1. - Daca am socotit eu bine aveti un stagiu de cotizare de 29 de ani si 8 luni.
- Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

2. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 10 luni iat stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 4 luni, in februarie 2025;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 4 luni, in februarie 2020, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 4 luni, in februarie 2020, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 10 luni.
Buna ziua,revin cu cazul matusii mele.

Doamna 52 ani, 23 ani de munca. In urma cu 10 ani a plecat in strainatate la munca si nu a mai platit nimic. Se merita sa faca toata platile din urma ? din cate imi dau seama nu se va incadra la pensie, dar ii poarte fi de vre-un ajuor daca are la zi contributiile?
Multumesc frumos !
1. Deoarece are stagiul minim de cotizare indeplinit (15 ani) poate solicita pensie pentru limita de varsta cand va indeplini varsta standard de pensionare (trebuia sa spuneti anul si luna nasterii).

2. Nu se poate plati contributia pentru pensie retroactiv ci numai de la data incheierii contractului de asigurare cu Casa de Pensii.

3. Daca a lucrat in UE cu acte in regula atunci la stagiul de cotizare i se adauga si perioada lucrata in strainatate.