Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascuta in iulie 1959 si am vechime in munca17 ani si 10 luni. Va rog sa-mi spuneti cand voi avea dreptul , cel mai devreme la o pensie. Va multumesc
Doamna este nascuta in 29.06.1959.Nu a lucrat in UE cu acte in regula si deci anii lucrati acolo nu se vor putea calcula.
Va incasa mai multi bani la pensie daca acum face contract cu Casa de Pensii pana cand va avea varsta de pensionare? Acesti ani vor face o diferenta semnificativa?
I
Pentru doamna nascuta in iunie 1959 data iesirii la pensie limita de varsta este noiembrie 2020. Daca va face contract de asigurare cu casa de pensii acum, va mai aduna 8 ani si ceva de stagiu; sigur ca va mai creste pensia, dar nu pot estima cu cat.