avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascuta in iulie 1959 si am vechime in munca17 ani si 10 luni. Va rog sa-mi spuneti cand voi avea dreptul , cel mai devreme la o pensie. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 16:16, 8 Mai 2012
Doamna este nascuta in 29.06.1959.Nu a lucrat in UE cu acte in regula si deci anii lucrati acolo nu se vor putea calcula.
Va incasa mai multi bani la pensie daca acum face contract cu Casa de Pensii pana cand va avea varsta de pensionare? Acesti ani vor face o diferenta semnificativa?
I
Pentru doamna nascuta in iunie 1959 data iesirii la pensie limita de varsta este noiembrie 2020. Daca va face contract de asigurare cu casa de pensii acum, va mai aduna 8 ani si ceva de stagiu; sigur ca va mai creste pensia, dar nu pot estima cu cat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sebestyen sebestyen Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ghici_2013 ghici_2013 Buna ziua! Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie: Femeie,nascuta octombrie 1962,ani lucrati:29,din care 17 ani gr 1(siderurgie). Intrebare:la ce data ... (vezi toată discuția)