avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate alina_ciobanu

Activitate alina_ciobanu

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Lili.Ang a scris:

alina_ciobanu a scris:

deci ninemi..nimic despre sinteze?



Nu ti-as recomanda sa studiezi dupa sintezele care circulau in format electronic pe aici. Le-am avut si eu intr-o perioada, doar am aruncat un ochi. Dar erau vechi, neactualizate si pline de greseli. Alex Chiciu parca le avea....



deci sunt diferite fata de cele de la Nomina Lex, sa inteleg....
multumesc frumos
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
deci ninemi..nimic despre sinteze?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna tuturor
Nu am mai intrat de foarte multa vreme pe forum...sper de acum sa tin legatura cu voi.
Am o nelamurire apropo de sinteze. cele care circulau la un momenta dat pe aici sunt aceleasi sinteze cu cele de la Nomina Lex? daca da, ce editie sunt? sau are cineva editiile mai noi in format electronic?
Multumesc frumos si Bafta multa tuturor celor care se pregatesc pentru examen
Răspuns la discuția cumul pensie cu salariul
Buna tuturor...
Am urmatoarea situatie: o persoana s-a pensionat anticipat si in acelasi timp ar vrea sa ramina sa desfasoare in continuare activitatea de baza de dinaintea pensionarii anticipate. Poate cumula pensia anticipata cu venitul din contract de colaborare, prestari servici sau munca? Activitatea o desfasoara la o societate comerciala privata, nu de stat. Rog lamuriri.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Multumesc pentru raspuns. M-am gandit ca totusi ramin la autorii consacrati si multa munca. M-am apucat de penal, intrucit fac si masterul in domeniu si tot trebuie sa ma pregatesc si pentru sesiunea ce va urma curind. Anul asta incerc si eu examenul al Barou, sperand intr-un rezultat favorabil mie. Stau insa foarte prost cu timpul alocat invatarii, intrucit am un serviciu stabil, destul de presant, intr-un domeniu care nu are nici o legatura cu dreptul. Vreau anul asta sa fac o schimbare majora de macaz. Nu stiu daca se mai incumeta cineva la asa ceva, mai ales la varsta mea, insa...incerc :). Asa ca bafta tuturor si sa auzim numai de bine.
Răspuns la discuția sinteze admitere barou
imi puteti trimite si mie sintezele pe mail: alina_sedcom@yahoo.com ??? multumesc anticipat. si am o intrebare...la organizarea profesiei de avocat sintezele sunt modificate conform noilor reglementari?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Stie careva daca sunt bune cartile postate pe site-ul admiterebarou.ro ??? Le-a folosit careva, in anii trecuti?
Răspuns la discuția admitere baroul sibiu 2009?
Bine, dar si examenul de bacalaureat tot examen national se numeste, dar e vorba doar din punct de vedere organizatoric national - aceleasi date de desfasurare, subiecte unice - insa examenul se da pe fiecare localitate in parte. Astfel, nu vad de ce examenul de admitere in barou, mai nou national, trebuie neaparat organizat la Bucuresti, si nu se poate desfasura pe barouri, ca si pina acum, chiar daca vor fi subiecte unice, corectare la Bucuresti etc. Plus ca de unde deja au aparut zvonurile cum ca se vor da grile, anul asta si nu se va merge pe acelasi tipar de examinare ca si in anii trecuti? sau ca examenul se va da o data cu cel de la INM? In fine....nu stiu ce sa spun , dar banuiesc ca cei direct implicati in desfasurarea examenului de anul acesta ar trebui sa cam iasa la rampa si sa dea ceva comunicate pentru marea masa de aspiranti la viitoarea roba de avocat.
Bafta tuturor
Buna ziua,
Am nevoie de lamuriri, va rog sa ma ajutati...
Sunt angajata ca si agent comercial la o societate comerciala privata. In vara aceasta am terminat facultatea de drept. recent am primit propunerea de a lucra la o firma privata, part-time (simbata si duminica) in consultata pe probleme de infiintari societati. Nu stiu exact, inca (contractul de part-time ar trebui incheiat de la 3.01.2009), daca postul oferit este de consilier juridic sau consultant juridic, desi eu , personal, cred ca este o mare asemanare intre cele doua titulaturi.
Acum problemele si nelamuririle mele sunt legate de : pot semna un asemenea contract, astfel incit sa nu ma aflu in caz de incompatibilitate?, daca ma angajez ca si consilier part-time, se considera vechime in specialitate, avind in vedere ca incep ca si consilier juridic fara a indeplini aceasta functie intr-un cotract cu norma intreaga? (asta in cazul in care voi renunta la contractul cu norma intreaga , dar in care am o alta functie, nicidecum aceea de consilier juridic, urmand sa ramin doar cu contractul part-time, pentru o anumita perioada de timp....)
Va rog dati-mi o mana de ajutor.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
imi poate da si mie, cineva, sintezele? adresa este: sunshine_cio@yahoo.com multumesc frumos