avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate mykl

Activitate mykl

Fara suparare si eu tind sa cred ca nu a fost din greseala /neatentie fapta facuta.... Aparatele alea de selfpay nu exista sa greseasca sa nu scaneze... dupa ce scanezi se aude un bip si trebuie sa pui produsu pe banda care are si cantar ,totu e gandit.Efectiv ce ma gandesc eu ca nu ati scanat toate produsele si apoi sa le puneti pe banda,ci ati scanat doar cateva,restu le-ati lasat in cos ,ati platit, ati scos bonu, v-ati pus in sacosa produsele de pe banda scanate si cele care au ramas in cos nescanate, ati scanat bonu s-a deschis portita ,ati iesit afara si agentu de paza deservit cu supravegherea respectivului selfpay(fiecare selfpay are un supraveghetor) v-a vazut ca nu ati scant niste produse din cos si v-a oprit.
daca este NUP sau clasare nu aveti de achitat nimic, 20 de lei niste taxe atat.
Da, daca nu va impacati nici pe instanta , dvs platiti cheltuielile de judecata

Alexandrurr a scris:



mykl a scris:

cheltuielile de judecata sunt suportate numai de inculpat , numai in cazul impacarii partilor atunci se impart egal cheltuielile

Adica in cazul in care Doamne fereste sper din tot sufletul sa nu fie asa,dar daca ajung in instanta,indiferent daca sunt sau nu gasit vinovat platesc cheltuielile de judecata?

cheltuielile de judecata sunt suportate numai de inculpat , numai in cazul impacarii partilor atunci se impart egal cheltuielile
Nu va mai stresati atata ca nu se intampla nimic care sa va dea viata peste cap,si nici viata nu v-a distruso,mai ales ca nu aveti antecedente, prejudiciu e recuperat, deci v-ati alege cu o amenda ,o suspendare sau amanarea pedepsei si termen de supraveghere, asta daca ajungeti pe instanta. Si din cate stiu la casele de marcat self pay, nu se deschid portitele de iesire/bariera pana nu scanezi bonul, daca s-au deschis inseamna ca bonul era bun si nu e chiar total vina dvs.
Mergi si iei legatura cu manageru de hypermarket si discuti situatia pentru mediere sau impacare la politie, sa isi puna semnatura si stampila si la revedere. Daca nu vor nici cum merita luat un avocat, care sa motiveze bine la procuror ca sa nu te trimita pe instanta,altfel fara o motivare buna,cel mai probabil o sa fi trimis pe instanta chiar daca magazinu si-a recuperat prejudiciu.
Din momentu in care ajunge dosaru la parchet de la politie, dureaza de regula 2-3 luni sa se solutioneze asta in cazu in care nu se ajunge pe instanta si primiti vreo amenda.
Daca nu aveti certificat medico legal si nu exista cel putin un martor care a vazut ce s-a intamplat , nu se poate dovedi nimic si nu va pati nimic respectivu.
Faptele de furt facute dupa data de 30.11.2020(noua hotarare) nu se mai claseaza chiar daca se face impacarea partilor. Am vazut ca dvs ati comiso pe data de 29 aprilie 2021. Din pacate degeaba va impacati la politie cu reprezentantu hipermarketului, impacarea nu va mai scuteste de raspunderea penala,asa cum se intampla pentru faptele de furt pana la data de 30.11.2020 unde impacarea partilor ducea automat la clasare prin lege.
D-nu Adrian ce as putea scrie in plangerea care vreau s-o fac la parchet(am 20 zile) pentru decizia de clasare a faptei de furt, ca sa fie trimis in judecata si nu clasat. Da, mi s-a sugerat si insistat mult de militian sa ma impac cu hotu, eu fiind pe graba,telefonu recuperat, ideea ca atata ma zapacit militianu pana am semnat ca ma impac intre timp am fost agresat de acelasi tigan (am luat 23 zile spitalizare si inca apar complicatii medicale), pai si innebunesc cand vad ca a primit clasare pe furt la ce dorinta de razbunare am pe el, eventual sa scriu in plangere la parchet ca eu stiu ca am semnat "ca NU ma impac" si ca nu am avut nici o clipa intentia sa ma impac . V-am cerut parerea pentru ca multi politisti cu care am vorbit mi-au zis ca se poate inca anula decizia de clasare chiar daca am semnat act de impacare la politie.Fiecare zice altceva probabil trebuie sa merg sa discut cu un avocat fata in fata. Multumesc