Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara. Am un nepot care a fost lovit cu pumnul in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara. Am un nepot care a fost lovit cu pumnul in plina ...

Buna seara. Am un nepot care a fost lovit cu pumnul in plina figura de un individ neidentificat inca de politie (care a fost sesizata la scurt timp), agresiunea avand loc pe o alee dintr-un parc, individul respectiv fiind deranjat ca nepotul meu se plimba cu trotineta.
Din fericire , lovitura primita nu i-a produs semne vizibile sau, mai grav, zile de spitalizare, deci nu am avut pe ce lua certificat medico-legal. Dar chiar si asa, fapta ramane una antisociala, destul de grava, pentru ca nepotul meu a suferit un soc in acel moment.
Intrebarea mea e daca politia il va prinde pe acest individ (si sunt convinsa ca il va prinde), ce masura ar mai putea lua cu el avand in vedere ca nu i-a lasat semne vizibile nepotului meu ori alte efecte care sa necesite certificat medico-legal ?
Daca fapta va fi dovedita, exista norma penala incriminatorie.
Daca nu aveti certificat medico legal si nu exista cel putin un martor care a vazut ce s-a intamplat , nu se poate dovedi nimic si nu va pati nimic respectivu.