Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , anul trecut in octombrie mi s-a furat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , anul trecut in octombrie mi s-a furat telefonul,in ...

Buna ziua , anul trecut in octombrie mi s-a furat telefonul,in accea seara politia l-a si prins pe hot, mi s-a inapoiat telefonul si i s-a facut dosar de furt calificat. In ianuarie 2021 am fost chemat la sectia de politie unde agentul de post a tot insistat sa ma impac cu faptuitorul pe motiv ca telefonu l-am recuperat si ca nu are rost sa merg mai departe ca oricum i mult de lucru si is multe acte de facut(nu avea chef de munca). Sub presiunile si sugestia lui am semnat hartia ca ma impac cu faptuitoru. Mentionez ca nu am primit nimic de la faptuitor si nu am facut nici o intelegere cu el. In aprilie 2021 aceasi persoana m-a lovit,am facut plangere,i s-a facut dosar am dus certificat medico legal 14 zile, Tot acum in aprilie 2021 mi-a venit hartie de la parchet ca faptuitorul a primit clasare pe fapta de furt calificat pe motivul impacarii partilor. Se mai poate anula acea impacare si sa fie trimis in judecata pentru furt calificat din moment ce a primit clasarea? Imi pare extrem de rau ca am semnat ca ma impac cu el ( s-au facut presiuni de catre politist) Am 20 zile sa fac plangere la decizia de clasare.Pot sa cer judecarea lui? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate retracta declaratia de impacare.
Va multumesc d-nu Patrascu pentru raspunsu prompt, sa inteleg ca odata ce am semnat la politie ca m-a impac nu se mai poate schimba nimic si asa ramane definitv cat si decizia de clasare? Ar fi mers mana in mana dosaru de furt cu dosaru de lovire pe instanta si dormeam si eu mai linistit, imi gaseam si eu dreptatea.Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
La asta ma gandeam si eu , pe baza acestui articol 272 (1) cum pot demonstra ca mi-a sugerat,m-a influentat si presat sa ma impac cu faptuitoru din moment ce eram numa eu si militianu in birou. In circumstantele astea este vreo modalitate sa se anuleze declaratia de impacare sau procuroru sa renunte la clasare si sa il trimita in judecata pe faptuitor pe motiv ca am fost influentat si presat sa ma impac desi eu nu imi doream acest lucru, eu imi doream sa fie trimis in judecata pentru furt calificat si imi doresc in continuare.
Greu de probat, fara dovezi gen audio/video sau martori desi la martori ma indoiesc eu ca justitia v-ar da dreptate dumneavoastra, este greu, ar fi cuvantul dumneavoastra impotriva cuvantului a doua caste, care sunt cumva infratite, si stiti ca virgula corb la corb nu isi scoate ochii.....

mykl a scris:

La asta ma gandeam si eu , pe baza acestui articol 272 (1) cum pot demonstra ca mi-a sugerat,m-a influentat si presat sa ma impac cu faptuitoru din moment ce eram numa eu si militianu in birou. In circumstantele astea este vreo modalitate sa se anuleze declaratia de impacare sau procuroru sa renunte la clasare si sa il trimita in judecata pe faptuitor pe motiv ca am fost influentat si presat sa ma impac desi eu nu imi doream acest lucru, eu imi doream sa fie trimis in judecata pentru furt calificat si imi doresc in continuare.