Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vreau sa imi retrag o plangere!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vreau sa imi retrag o plangere!

Ieri la amiaza mi s.a furat telefonul in autobuz nu am vazut fata individului nimic in schimb prietena mea la vazut la fata dar nu doreste sa fie implicata! Am fost la politie am dat o declaratie unde am precizat si numele persoanei care l a vazut pe individ! Astazi parintii fetei m.au sunat si au facut scandal pt ca am implicato pe fata ... ! Vreau sa stiu daca imi pot retragere plangerea ...si sa nu mai fiu cautata acasa de politisti pentru a-mi lua declaratii !
Buna ziua,
DA!
Este vorba de furt calificat, nu puteti retrage plangerea daca ati sesizat organul de UP, va puteti insa impaca cu faptuitorul daca il identificati.
odata initiat procesul prin plangerea penala organele judiciare sunt obligate sa faca lumina in caz si sa descopere infractorul pt tragerea la raspundere penala. Nu mai puteti stopa mersul procesului penal decat prin impacare sau mediere cu faptuitorul, daca si cand acesta va fi gasit. Declaratiile persoanei vatamate, ale martorilor, sunt acte minime de cercetare penala pe care nu le puteti opri devreme ce organul de cercetare a fost sesizat...