avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate viodoina

Activitate viodoina

Multumesc! Sa aveti un weekend minunat!
Mama mea a decedat anul acesta, succesiunea este in curs si mie mi se cuvin doua apartamente. Nu sunt maritata si nu am copii, parintii mei au decedat amandoi anul acesta. Doresc ca aceste apartamente sa ramana celor doi nepoti pe care-i am.
Intrebare: Exista vreo modalitate/posibilitate prin care la incheierea succesiunii, actele apartamentelor in loc sa fie pe numele meu sa fie pe numele nepotilor dar eu sa am drept de vanzare a lor? Asta ca sa evit succesiunea la moartea mea, sa fiu sigura ca o sa le revina lor si totodata eu sa le pot vinde daca este nevoie. Multumesc frumos!
Multumesc frumos raluk0207 !
As vrea sa las testament pentru copii surorii "bune" dar cred ca poate fi atacat de cealalta sora.
Multumesc inca o data! Sa aveti o seara minunata si un Paste Fericit!
Multumesc frumos pentru raspuns, este foarte folositor.
Dar... eu intrebasem daca EU mor, cum se impart bunurile mele intre cele doua surori (o sora are aceeasi parinti ca mine si cealalta avem doar acelasi tata, ea avand alta mama)
Multumesc mult!
Buna ziua si va multumesc pentru existenta acestui site.
Nu am copii si nu sunt casatorita. Parintii mei sunt divortati si inainte de divort ma aveau pe mine si pe sora mea. Tatal meu s-a recasatorit si are o fiica. De curand ambii mei parinti au decedat. Intrebarea mea este daca mor sora mea cu aceeasi parinti ca mine si sora de tata au drepturi la mostenire? Daca da, in parti egale? Multumesc frumos daca imi raspundeti.