Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE - Buna ziua si va multumesc pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE - Buna ziua si va multumesc pentru existenta acestui site. Nu am ...

Buna ziua si va multumesc pentru existenta acestui site.
Nu am copii si nu sunt casatorita. Parintii mei sunt divortati si inainte de divort ma aveau pe mine si pe sora mea. Tatal meu s-a recasatorit si are o fiica. De curand ambii mei parinti au decedat. Intrebarea mea este daca mor sora mea cu aceeasi parinti ca mine si sora de tata au drepturi la mostenire? Daca da, in parti egale? Multumesc frumos daca imi raspundeti.
Pe mama o mosteniti dvs si sora din prima căsătorie.
Pe tata, îl mosteniti toate 3 in părțile egale.
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns, este foarte folositor.
Dar... eu intrebasem daca EU mor, cum se impart bunurile mele intre cele doua surori (o sora are aceeasi parinti ca mine si cealalta avem doar acelasi tata, ea avand alta mama)
Multumesc mult!
viodoina, utilizator
Va vor moșteni ambele surori, în mod egal.
Nu are importanță dacă sunt vitrege sau "bune ". Din punct de vedere legal, sunt rude din aceeasi clasa și de acelasi grad, astfel încât au drepturi egale.
Puteti sa lăsați fără probleme un testament oricui doriti dvs.
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos raluk0207 !
As vrea sa las testament pentru copii surorii "bune" dar cred ca poate fi atacat de cealalta sora.
Multumesc inca o data! Sa aveti o seara minunata si un Paste Fericit!
Testamentul nu poate fi "atacat" decât de moștenitorii rezervatari (descendenți, părinți, sot).
Frații și surorile nu sunt moștenitori rezervatari.
Multumesc pentru urări! Paste fericit si dvs!