avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE - Buna ziua si va multumesc pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE - Buna ziua si va multumesc pentru existenta acestui site. Nu am ...

Buna ziua si va multumesc pentru existenta acestui site.
Nu am copii si nu sunt casatorita. Parintii mei sunt divortati si inainte de divort ma aveau pe mine si pe sora mea. Tatal meu s-a recasatorit si are o fiica. De curand ambii mei parinti au decedat. Intrebarea mea este daca mor sora mea cu aceeasi parinti ca mine si sora de tata au drepturi la mostenire? Daca da, in parti egale? Multumesc frumos daca imi raspundeti.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:28, 30 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe mama o mosteniti dvs si sora din prima căsătorie.
Pe tata, îl mosteniti toate 3 in părțile egale.
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2021
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns, este foarte folositor.
Dar... eu intrebasem daca EU mor, cum se impart bunurile mele intre cele doua surori (o sora are aceeasi parinti ca mine si cealalta avem doar acelasi tata, ea avand alta mama)
Multumesc mult!
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2021
viodoina, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va vor moșteni ambele surori, în mod egal.
Nu are importanță dacă sunt vitrege sau "bune ". Din punct de vedere legal, sunt rude din aceeasi clasa și de acelasi grad, astfel încât au drepturi egale.
Puteti sa lăsați fără probleme un testament oricui doriti dvs.
Ultima modificare: Vineri, 30 Aprilie 2021
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos raluk0207 !
As vrea sa las testament pentru copii surorii "bune" dar cred ca poate fi atacat de cealalta sora.
Multumesc inca o data! Sa aveti o seara minunata si un Paste Fericit!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul nu poate fi "atacat" decât de moștenitorii rezervatari (descendenți, părinți, sot).
Frații și surorile nu sunt moștenitori rezervatari.
Multumesc pentru urări! Paste fericit si dvs!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament/situatie familiala emiliapana emiliapana Buna ziua, Parintii mei au fost casatoriti legal si au divortat la 1 an de la nasterea mea. In acel moment s-a facut partajul bunurilor iar eu am fost ... (vezi toată discuția)
Testament grazzia grazzia Buna ziua! Daca eu sunt fata din prima casatorie a mamei mele (mama mea fiind in viata) si mi-a facut un testament (cum ca imi lasa mie toate bunurile) ... (vezi toată discuția)
In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ? mariusb74 mariusb74 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ... (vezi toată discuția)