Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea a decedat anul acesta, succesiunea este in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea a decedat anul acesta, succesiunea este in curs si mie ...

Mama mea a decedat anul acesta, succesiunea este in curs si mie mi se cuvin doua apartamente. Nu sunt maritata si nu am copii, parintii mei au decedat amandoi anul acesta. Doresc ca aceste apartamente sa ramana celor doi nepoti pe care-i am.
Intrebare: Exista vreo modalitate/posibilitate prin care la incheierea succesiunii, actele apartamentelor in loc sa fie pe numele meu sa fie pe numele nepotilor dar eu sa am drept de vanzare a lor? Asta ca sa evit succesiunea la moartea mea, sa fiu sigura ca o sa le revina lor si totodata eu sa le pot vinde daca este nevoie. Multumesc frumos!
Nepoții dvs de la cine? Sunt minori?
raluk0207, utilizator
Multumesc! Sa aveti un weekend minunat!