Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 2 frati si 1 apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

2 frati si 1 apartament ipotecat

parintii mei au un apartament pe care l-au ipotecat pt fratele meu. eu doresc sa preiau ipoteca fratele meu (sa o platesc eu) in schimbul renuntarii lui la jumatatea lui de apartament (ce i se cuvine). ce act ar trebui sa inchei eu cu el ca sa fiu sigur ca daca ii preiau ipoteca o sa fiu singur proprietar al apartamentul parintilor mei dupa moartea lor?
Puteti incheia un act de vanzare-cumparare cu parintii dumneavoastra cu preluarea ipotecii.
Nu trebuie sa incheiati cu fratele nici un contract.
Nu puteti incheia un contract cu fratele d-voastra,pentru partea ce ii revine din apartament,pentru ca nu ste a lui,ci a parintilor.
Nu se pot incheia acte intre vii,cu privire la o mostenire viitoare.
Pentru a putea incheia un act valabil cu fratele,pentru partea sa,trebuie mai intai ca parintii sa fie decedati si sa se deschida succesiunea pentru mostenirea lasata de acestia.
cu alte cuvinte spuneti ca solutia este: sa inchei un un contract de vanzare cumparare cu parintii mei, dar cu uzul fruct viager (vreau ca sa fie siguri ca nu-i da nimeni afara) si in acelasi timp sa preiau ipoteca (ipoteca care este pe numele fratelui meu)?