avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate CarmenCrina

Activitate CarmenCrina

Am citit si aceasta modificare mentionata de dvs publicata in MO in apr 2021 care spune si mentine acelasi lucru

16. Articolul 25 se modifică și va avea următorul cuprins:

"
Art. 25. -
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) și (2);

c) salariatei/salariatului care se află în concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 11 alin. (1) lit. a).

(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii, și nici în situațiile prevăzute la art. 90 alin. 2 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările și completările ulterioare.

(4) În cazul persoanei îndreptățite care are calitatea de salariat și care se întoarce la activitatea profesională pentru a obține stimulentul de inserție acordat în condițiile art. 7, aceasta are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

(5) Este interzis angajatorului să restricționeze accesul salariatei/salariatului la acordarea stimulentului de inserție, dacă aceasta/acesta și-a îndeplinit obligația prevăzută la alin. (4)."




[ link extern ]
Buna ziua,

Multumesc frumos pentru raspuns

As vrea ca informatia sa imi fie clara de aceea va intreb pentru clarificare

Cand spuneti
"Concedierea poate avea loc pe durata platii sau la incetarea platii . Nu mai exista termenul de 6 luni."
Faceti referire la articolul de lege:
Salariata/salariatul care se află în plata stimulentului de inserție, prevăzut la art. 7 alin. (1) și (2) din OUG 111/2010, poate fi concediat pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.

Corect?
Daca nu, v as fi recunoscatoare sa imi indicati in lege unde este prevazut acest aspect, m ar ajuta foarte mult.
Pentru ca in toate cautarile mele in lege nu regasesc decat atat

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25
.......
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art.7.

(3) Interdicția prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu 6 luni, după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului...

De fapt, intrebarea mea era

Ma pot concedia in 6 luni de la revenire la job sau dupa terminarea perioadei de stimulent insertie?

Multumesc frumos pentru intelegere
Buna ziua,

Raspuns la cele mentiinate de dvs mai jos

1.dezvoltatorul sustine telefonic ca NU mai detine acest proiect.
2.nici macar firma cu care a lucrat dezvoltatorul NU mai detine acest proiect.

Ca sa fiu mai precisa ..sunt minge de ping pong intre ei...paseaza responsabilitatea de la unul la altul....

Pot sa mai fac notificare acum 2021 pentru un proiect tehnic ce trebuia sa il solicit in 2011?

Vreau doar sa stiu daca mai are sens sa imi pierd timpul si nervi cu cele doua entitati implicate.

Mai am alte solutii sau fac proiectul ..
Din nou...
Mie cel.putin imi pare utopie ..eu cu gaze si revizii si inspectiile la zi din 2011 si engie sa imi ceara proiectul acum desi toti din bloc suntem racordati so cu platile la zi...
Ca sa nu mai zic de asta cu engie nu are in arhiva proiectul...dar noi le platim facturile...si suntem racordati la gaz...dar ma pune sa fac proiect nou...

Doar as vrea sa gasesc o portita ca engie sa nu ma oblige sa fac proiect nou...

Multumesc frumos pentru intelegere


Adrian ALBU a scris:

Cum a justificat dezvoltatorul refuzul ? Încercați să aflați de la vecini firma cu care a lucrat dezvoltatorul (care le-a făcut și lor proiectele de gaze) și solicitați acelei firme proiectul. Poate aveți noroc.
În orice caz, ar trebui făcută o notificare dezvoltatorului pentru a vă preda acel proiect.

Buna ziua,

Va rog, in masura timpului dvs disponibil, sa imi acordati un punct de vedere pentru urmatoarea speta:
Apartament cumparat in 2011
La cumparare nu mi a fost predat proiectul tehnic de la gaze. Vina imi apartine...nu am stiut ca trebuie sa il solicit...nu am stiut la acel moment de responsabilitatea mea pentru acest proiect.
Orice demers facut pana la data prezenta s a finalizat cu raspuns negativ atat la dezvoltatorul ansamblului rezidential cat si la engie - care nu detine proiectul nici macar in arhiva.

Raspunsul engie a fost de a reface acest proiect tehnic...cu costul aferent evident.

Ce as putea face pentru evitarea refacerii acestui proiect si implicit plata acestui proiect.

Multumesc,
Cu respect,
Buna ziua,

Avand in vedere toate modificarile din ultimul an aduse articolelor de lege cu privire la concediu crestere copil si perioada de acordare stimulent de insertie va rog sa imi acordati un punct de vedere pentru urmatoarea situatie:

Se poate concedia o persoana aflata in stimulentul de insertie? Sau
Cand poate angajatorul sa faca demersuri pentru concedierea unei persoane aflata in stimulentul de insertie?
CCC mai 2019 - mai 2021
S a anuntat angajatorul de revenire cu 30 zile inainte de prezentare la job.
Copilul face doi ani in 25 iulie 2021
Reluare activitate 21 mai 2021.
Perioada primire Stimulent de insertie iunie 2021 - iulie 2022(fara luna iulie 2021 - definita ca luna tatalui).

Va intreb deoarece sunt pareri diferite chiar si in randul avocatilor 6 luni sau pe toata perioada incasarii stimulentului de insertie.

Multumesc.
Cu respect,