Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog, in masura timpului dvs disponibil, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog, in masura timpului dvs disponibil, sa imi ...

Buna ziua,

Va rog, in masura timpului dvs disponibil, sa imi acordati un punct de vedere pentru urmatoarea speta:
Apartament cumparat in 2011
La cumparare nu mi a fost predat proiectul tehnic de la gaze. Vina imi apartine...nu am stiut ca trebuie sa il solicit...nu am stiut la acel moment de responsabilitatea mea pentru acest proiect.
Orice demers facut pana la data prezenta s a finalizat cu raspuns negativ atat la dezvoltatorul ansamblului rezidential cat si la engie - care nu detine proiectul nici macar in arhiva.

Raspunsul engie a fost de a reface acest proiect tehnic...cu costul aferent evident.

Ce as putea face pentru evitarea refacerii acestui proiect si implicit plata acestui proiect.

Multumesc,
Cu respect,
Cum a justificat dezvoltatorul refuzul ? Încercați să aflați de la vecini firma cu care a lucrat dezvoltatorul (care le-a făcut și lor proiectele de gaze) și solicitați acelei firme proiectul. Poate aveți noroc.
În orice caz, ar trebui făcută o notificare dezvoltatorului pentru a vă preda acel proiect.
Buna ziua,

Raspuns la cele mentiinate de dvs mai jos

1.dezvoltatorul sustine telefonic ca NU mai detine acest proiect.
2.nici macar firma cu care a lucrat dezvoltatorul NU mai detine acest proiect.

Ca sa fiu mai precisa ..sunt minge de ping pong intre ei...paseaza responsabilitatea de la unul la altul....

Pot sa mai fac notificare acum 2021 pentru un proiect tehnic ce trebuia sa il solicit in 2011?

Vreau doar sa stiu daca mai are sens sa imi pierd timpul si nervi cu cele doua entitati implicate.

Mai am alte solutii sau fac proiectul ..
Din nou...
Mie cel.putin imi pare utopie ..eu cu gaze si revizii si inspectiile la zi din 2011 si engie sa imi ceara proiectul acum desi toti din bloc suntem racordati so cu platile la zi...
Ca sa nu mai zic de asta cu engie nu are in arhiva proiectul...dar noi le platim facturile...si suntem racordati la gaz...dar ma pune sa fac proiect nou...

Doar as vrea sa gasesc o portita ca engie sa nu ma oblige sa fac proiect nou...

Multumesc frumos pentru intelegere

Adrian ALBU a scris:

Cum a justificat dezvoltatorul refuzul ? Încercați să aflați de la vecini firma cu care a lucrat dezvoltatorul (care le-a făcut și lor proiectele de gaze) și solicitați acelei firme proiectul. Poate aveți noroc.
În orice caz, ar trebui făcută o notificare dezvoltatorului pentru a vă preda acel proiect.

Notificati oficial dezvoltatorul cu ob;igatia prezentarii proiectului de racordare la reteaua de distributie gaze-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Buna ziua,
Engie este furnizorul de gaze naturale cu care aveti contract de furnizae a gazului!! Aceasta firma doar va ia banii pe gazul pe care il consumati. O parte si-i retine si cu cealalta parte plateste distribuitorul de gaz. Ditribuitorul se ocupa cu retelele de distribuite a utilitatilor( gaz, curent,apa...)Astfel de proiecte se gasesc la distribuitor
Dvs. trebuie sa va adresati distribuitorului de gaze naturale. In cazul dvs. cred ca distribuitorul de gaze naturale este ""DelGazGrid"" care s-a desprins din Eon.
hhs, utilizator