avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate precup.daniel

Activitate precup.daniel

in cazul unei delegari, salariatul isi pastreaza toate drepturile banesti avute la data emiterii delegarii??
In cazul in care este delegat intr-un loc de munca unde sporurile sunt mai mici decit le are la locul de munca permanent, beneficiaza de sporul avut pe sectia de unde vine sau de sporul sectiei unde este delegat?(practic la noul loc de munca salariatul va pierde o suma de bani. Beneficiaza in acest caz de drepturile avute anterior sau ramane cu pierderea financiara? In acest ultim caz poate fi considerata o pedeapsa?/)
multumesc frumos pentru atentie si parerile dumneavoastra!
este legala delegarea unui angajat, fara acordul lui, in conditiile in care si pierde la salariu?
Bună ziua,
rog o soluție în aceast caz.
doresc sa predau o masina prin programul rabla.Masina a apartinut tatalui meu, care a decedat. In urma decesului nu am facut succesiunea (mama mea, eu si o sora). toate taxele sunt platite la zi, dar in acte masina este pe numele tatalui meu decedat si nu o pot preda la programul rabla (nu pot obtine nici certificatul fiscal).
se poate gasi o cale de rezolvare in acest caz, doar pentru a legaliza proprietarul masinii dar fara a incepe procedura pentru intreaga succesiune (tatal a decedat acum 2 ani)?
va multumesc frumos de ajutor.
toate cele bune!
plata drepturi banesti dupa promovarea examenului de calificare in functie se face incepand cu luna urmatoare datei examenului de promovare sau exista alte specificatii? daca da, care sunt acestea?
multumesc frumos.
o seara frumoasa
Buna ziua,
Am depus la registratura institutiei unde lucrez, o solicitare privind aprobarea participarii la un concurs in vederea incadrarii intr-o treapta superioara de calificare profesionala. Au trecu 40 de zile si nu am primit nici un raspuns. Astfel, am depus o solicitare de a mi se raspunde cererii trimise prima data. Nici acum nu am primit vreun raspuns.
Avind in vedere faptul ca, o eventuala promovare intr-o treapta de calificare superioara ar insemna si o crestere salariala, pot considera faptul ca sunt lezat intr-un interes privat si in acest sens, as putea sa ma adresez instatei in contencios administrativ?
As putea avea si alte solutii pentru a nu ajunge in instanta?
Cum credeti ca as putea rezolva aceasta problema?
Va multumesc foarte frumos pentru atentia acordata si pentru parerile si sfaturile dumneavoastra.
Va doresc tuturor toate cele bune si multa sanatate!