avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1667 soluții astăzi
Forum Activitate svealanda

Activitate svealanda

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns/recomandare in urmatoarea situatie;
O persoana in varsta si bolnava are rude apropiate doar fiul si nora.
Fiul este in afara tarii de mult timp ,acum foarte bolnav, in incapacitate de deplasare in tara. Nora poate veni in caz de deces a persoanei in varsta.
Cum pot fi ridicati banii de ajutor inmormantare? Ce acte sunt necesare? trebuie imputernicire pentru diverse situatii legate de deces a doamnei in varsta? Nora poate ridica certificat deces?
Multumesc pentru raspuns
E.Ionescu
Administratie bloc
Presedintele blocului unde am mostenit un apartament de la parintii mei imi cere o copie a certificatului de mostenitor.(eventual sa las originalul, spune el) .Fostul presedinte a cerut doar sa il arat si a notat.
Este corect ca un presedinte de bloc sa retina o copie a certificatului de mostenitor?
Multumesc pentru raspuns
Elena I
Buna ziua,
DESPRE COD FISCAL
Va rog sa ma ajutati in privinta impozitului pe dobanda depozitelor la banci.
Cand cu exactitate a inceput impozitarea dobanzilor la depozite bancare de la cu 16% la 10% ? Toate bancile din Romania au aplicat/aplica 10%?
Va multumesc pentru raspuns!
Elena I
Despre VANZARE TEREN + CLADIRE CONSTRUITA PE TEREN
Buna ziua,
Prezint urmatoarea situatie;
3 proprietari a unui teren intravilan + cladire , mostenire fiind.
Terenul+clådirea sunt in indiviziune.
Unul dintre proprietari doreste sa cumpere de la ceilalti doi pårtile lor.
Cel care doreste cumpårarea nu a facut o oferta ci ii lasa pe ceilalti doi sa hotarasca un pret iar apoi negocierea.
Care sunt regulile clare avand in vedere ca sunt deja suspiciuni despre asa-zise comunicari separate, preturi, vanzare separata`, notariat etc

REGULI DE CONVIETUIRE LA BLOC
Daca exista o solutie de rezolvat urmatoarea situatie :
Vecinul , care locuieste la un etaj superior, a plasat aparat de aer conditionat exact deasupra dormitorului. Aparatul este vechi, si nu mai are furtun de scurgere corect atasat, ca atare toate picaturile se aud in timpul noptii , sacadat in pervaz (apa se prelinge prin cordonul gros de legatura stricat de atfel) .Somnul este imposibil. Am vorbit si rugat de nenumarate ori sa repare aparatul,dar degeaba. Care ar fi instanta unde ma pot adresa, exista reguli scrise in acest sens?
Multumesc pentru un raspuns
E.Ion