avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_2021

Activitate Alex_2021

Salut,

Am fost oprit de domnul politist L.F. pentru depasirea vitezi legale si inregistrat de radar .
Domnul mi-a inmanat provesul-verbal si ma intrebat daca am ceva de mentionat,
I-am raspuns ca refuz sa semnez.
Si atunci domnul politist a scris in rubrica mentiuni, urmatoarele:
"Refuz sa semnez si sa primesc" si a spus sa semnez in dreptul aceastei afirmatie si am semnat.

Prima mea intrebare este, daca am semnat in rubrica mentiuni, automat se considera procesul-verbal semnat?
A doua intrebare este, daca nu se consider procesul-verbal semnat, atunci domnul politist nu trebuia sa faca rost de un martor asistent, pentru proces-verbal?
A treia intrebare este, daca este nevoie de un martor si el nu la trecut in procesul-verbal, atunci pot sa contest procesul-verbal?
Si ultima intrebare, pot sa contest procesul-verbal de la distanta sau trebuie sa merg in judetul cutare pentru a putea contesta?

Va multumesc anticipat!
Salut,

Duminica aceasta am luat o amenda de viteza, pentru ca mi-a aratat doar viteza cu care am depasit, si nu mi-a aratat numarul masinei mele inregistrat pe dispozitiv (radar).
Am refuzat sa semnez procesul verbal.
Politistul atunci a scris la mentiuni "doresc sa primesc prin posta procesul" si ma pus sa semnez. Si am semnat.

Intrebarea mea este urmatoarea, daca primesc procesul verbal prin posta, mai pot sa platesc amenda la jumatate, find dat faptul ca am semnat? Sau va trebuie sa o platesc integral?

Va multumesc!