Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salut, Duminica aceasta am luat o amenda de viteza, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salut, Duminica aceasta am luat o amenda de viteza, pentru ca ...

Salut,

Duminica aceasta am luat o amenda de viteza, pentru ca mi-a aratat doar viteza cu care am depasit, si nu mi-a aratat numarul masinei mele inregistrat pe dispozitiv (radar).
Am refuzat sa semnez procesul verbal.
Politistul atunci a scris la mentiuni "doresc sa primesc prin posta procesul" si ma pus sa semnez. Si am semnat.

Intrebarea mea este urmatoarea, daca primesc procesul verbal prin posta, mai pot sa platesc amenda la jumatate, find dat faptul ca am semnat? Sau va trebuie sa o platesc integral?

Va multumesc!
Mai puteți plăti la jumătate, termenul de 15 zile incepe de la data primirii, scrisa pe acel plic (data comunicării). Când mergeți să plătiți amenda, să aveți la dvs. și plicul respectiv, nu-l aruncați.