avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca38

Activitate Raluca38

(2) Principiul egalității între cetățeni, al excluderii privilegiilor și discriminării sunt garantate în special în exercitarea următoarelor drepturi:
(i) dreptul la muncă, la libera alegere a ocupației, la condiții de muncă echitabile și satisfăcătoare, la protecția împotriva șomajului, la un salariu egal pentru muncă egală, la o remunerație echitabilă și satisfăcătoare;
ordonanta 137
Deci ma pot lega de acest cadru atunci cand imi formulez cererea de marire a salariului ?
Spune el ca ele sunt mai vechi si ca nu poti avea acelasi salariu ca ele,dar nu se da spor de vechime.Este mai mult dupa preferintele unora
dar au trecut trei ani de cand sunt aici si am asteptat marirea de salariu
Daca imi puteti spune o lege pe care sa o adaug in cererea pe care vreau sa o inaintez din care sa reiasa ca nu este corect si legal m ar ajuta f mult
Buna ziua! Sunt angajata pe post de casier la un carp si salariul meu difera ,adica este mai mic cu mult fata de al colegelor mele cu toate ca prestam aceeasi munca.Motivul este ca ele sunt mai vechi.Este corect si legal acest lucru pt ca vreau sa cer o marire de salariu sa fie la fel ca al lor py ca desfasuram aceeasi munca