avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Law2103

Activitate Law2103

Buna seara,as dori sa va intreb cum as putea sa procedez sau daca am sansele sa ies in pierdere in urma achizitionarii unui apartament in valoare de 50,000 Euro?Dezvoltatorul mi-a spus ca nu accepta plata in Euro,ci in Lei si sa ma prezint la banca pentru a schimba si a face transferul.Sincer mi se pare un abuz si o hotie ceea ce se face in Romania avand cont ca moneda nationala nu este in Euro dar platile la masini,case,abonament tel samd sunt in lei raportat la Euro!In tari gen Polonia,moneda este zlot,totul se achita in zloti!Din pacate statul asta ,prefer sa nu il numesc,nu face nimic!Astept un raspuns la intrebare,va multumesc!
Va multumesc pentru ajutor,o sa ii inmanam o cartela ,probabil cu mai multi vecini de fata ca sa nu invoce altele apoi.

latka a scris:

Chiar daca nu aveti asociatie, exista codul civil. Faceti lucrarea si avertizati familia respectiva ca poate fi data in judecata, posibil fiind sa plateasca nu numai partea de cheltuiala respectiva, ci si cheltuielile de judecata.
CAPITOLUL IV
Proprietatea comună

SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]



Da,categoric nu o sa ii instalam post interfon in casa.O sa ii inmanam o cartela si atat.Oricum o sa suportam cheltuielile pentru unitatea principala si apoi energia electrica.Va multumesc pentru ajutor.

Ionut.ion a scris:

Sau nu i instalati post in casa si ii inmanati o cheie de acces pe care sa o poata duplica, asa nu in ingraditi accesul in imobil si nu o sa aiba motiv de chemare in instanta dar o sa fie nevoita sa coboare pentru a descidă fiecarui vizitator...

Buna ziua.Doresc sa va intreb in legatura cu instalarea unui interfon in scara.Suntem 13 familii dar din pacate o familie nu doreste sa contribuie cu bani la acest interfon.Asociatie de proprietari nu mai exista,totul este contorizat individual pe scara.Care sunt drepturile acelei familii,drepturile celor ce contribuie la instalarea interfonului?Precizez ca acea suma nu este una mare dar acea familie din "ambitie" nu doreste sa contribuie.Va multumesc
Multumesc pentru raspuns.Din pacate stiti cum sunt unii vecini:vorbesc si spun ca aud si ei zgomotul ,prin spate dar cand e vorba de o asemenea actiune toti sunt de negasit.Asa singur,imi pun nesimtita de persoana in cap.Am tot sperat la simtul civic al acestei persoane ca o sa faca ceva in acest sens deoarece cunoaste aceasta problema,dar din pacate "NESIMTIT/A" este numele de familie al acestei persoane.Va mumtumesc pentru raspuns inca o data!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveti cum să știți ce răspuns vor da autoritățile respective daca nu faceți sesizări dvs singur sau impreun cu ceilalți vecini afectați.Exista hotărâri de Consiliu Local în diverse localități care interzic creșterea de păsări,animale etc.Faceti sesizări în scris cu confirmare primire sau înregistrate la sediul instituțiilor și o sa primiti răspuns..

Buna ziua,as dori sa adresez o intrebare comunitatii de pe site-ul acesta,cum as putea proceda in privinta unei vecine ce detine un teren cu casa amplasat la maxim 10 metri de balconul meu.Aceasta vecina creste in permanenta pasari,intotdeauna avand si cocosi.Din pacate,nici locatarii cu siguranta,de mine este sigur,nu ma pot odihni,devin stresat si agitat in propria mea casa ascultand cocosii ei cantand de dimineata devreme,ora 4 dimineata pana seara tarziu.Se opreste unul,incepe altul si tot asa ,avand in permanenta 4-5 cocosi!Din ce stiu in alte tari mai avansate din punct de vedere civic,nu se da voie sa cresti pasari la oras,in vecinatatea altor vecini sau se foloseste un anumit guler care impiedica animalul respectiv sa cante.Cu siguranta in Romania,Politia,Primaria,cei de la Locala or sa dea dreptate acelei persoane ca este pe proprietatea ei!Dar cu sanatatea mentala a celorlalti din vecinatate ascultand animalele ei cum ramane?Va multumesc!