Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Instalare interfon vecini probleme
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Instalare interfon vecini probleme

Buna ziua.Doresc sa va intreb in legatura cu instalarea unui interfon in scara.Suntem 13 familii dar din pacate o familie nu doreste sa contribuie cu bani la acest interfon.Asociatie de proprietari nu mai exista,totul este contorizat individual pe scara.Care sunt drepturile acelei familii,drepturile celor ce contribuie la instalarea interfonului?Precizez ca acea suma nu este una mare dar acea familie din "ambitie" nu doreste sa contribuie.Va multumesc
Chiar daca nu aveti asociatie, exista codul civil. Faceti lucrarea si avertizati familia respectiva ca poate fi data in judecata, posibil fiind sa plateasca nu numai partea de cheltuiala respectiva, ci si cheltuielile de judecata.
CAPITOLUL IV
Proprietatea comună

SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Sau nu i instalati post in casa si ii inmanati o cheie de acces pe care sa o poata duplica, asa nu in ingraditi accesul in imobil si nu o sa aiba motiv de chemare in instanta dar o sa fie nevoita sa coboare pentru a descidă fiecarui vizitator...
Da,categoric nu o sa ii instalam post interfon in casa.O sa ii inmanam o cartela si atat.Oricum o sa suportam cheltuielile pentru unitatea principala si apoi energia electrica.Va multumesc pentru ajutor.

Ionut.ion a scris:

Sau nu i instalati post in casa si ii inmanati o cheie de acces pe care sa o poata duplica, asa nu in ingraditi accesul in imobil si nu o sa aiba motiv de chemare in instanta dar o sa fie nevoita sa coboare pentru a descidă fiecarui vizitator...

Va multumesc pentru ajutor,o sa ii inmanam o cartela ,probabil cu mai multi vecini de fata ca sa nu invoce altele apoi.

latka a scris:

Chiar daca nu aveti asociatie, exista codul civil. Faceti lucrarea si avertizati familia respectiva ca poate fi data in judecata, posibil fiind sa plateasca nu numai partea de cheltuiala respectiva, ci si cheltuielile de judecata.
CAPITOLUL IV
Proprietatea comună

SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]