Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.suntem 6 apartamente intr un bloc care nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.suntem 6 apartamente intr un bloc care nu are înființată ...

Buna ziua.suntem 6 apartamente intr un bloc care nu are înființată asociație de proprietari.
Vrem sa ne gospodarim singuri.
Întrebarea este. Dacă doar 5 apartamente contribuie cu bani la amenajarea curtii comune.
Iar al 6 lea nu vrea sa contribuie. Cum.putem pe parte legala sa ne obtinem partea lui plată?
Nu refuză plata pentru reparații.
În schimb nu dorește sa plătească pentru amenajare, constructie foișor, reparatii pentru gratarul comun, ingradire tomberoane pentru gunoi etc.
Cu mențiunea ca proprietarul nu locuiește aici , dar închiriază
Multumesc
Deewana79, utilizator
Daca este imobil de locuit in comun nu aveti voie,legal sa amenajati gratar
Exista legislatie speciala =legea picnicului
Gratarul a fost pus aici de când s a construit imobilul cu acordul proprietarilor.
Întrebarea era dacă o putem obliga legal sa participe la alte cheltuieli și reparatii din curtea comună.
Curtea are 250.mp
Nu-l obliga nici o lege sa participe la cheltuieli legate de modernizarea proprietatii comune. Foisorul va fi, de exemplu, doar al celor 5 .
Codul civil vorbeste doar de cheltuieli de intretinere, reparatii si exploatare:
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Prin urmare puteti cere sa plateasca doar cheltuieli de reparatii. Dupa cum ati spus, nu le refuza.

latka, utilizator
Va mulțumesc pentru răspuns..

latka a scris:

Nu-l obliga nici o lege sa participe la cheltuieli legate de modernizarea proprietatii comune. Foisorul va fi, de exemplu, doar al celor 5 .
Codul civil vorbeste doar de cheltuieli de intretinere, reparatii si exploatare:
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Prin urmare puteti cere sa plateasca doar cheltuieli de reparatii. Dupa cum ati spus, nu le refuza.