Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis bloc

Buna ziua.
Locuiesc intr.un bloc cu patru etaje,12 apartamente,toti proprietari.
Nu avem o asociatie de locatari.
Majoritatea dintre proprietari vrem sa reparam acoperisul(inlocuit),insa sunt 3 proprietari care nu vor sa participe financiar.
Ce putem face pentru a obliga toti proprietari sa participe cu suma stabilita la inlocuirea acoperisului?

Art. 654-NCC
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

Cei 9 care sunt de acord ii notifica pe cei trei indaratnici printr-o scrisoare cu confirmare de primire despre obligatiile pe care le au in conformitate cu prevederile codului civil iar daca nu vor sa contribuie la reparatii le puneti in vedere ca vor fi dati in judecata urmand sa plateasca si cheltuielile de judecata si pe cele cu onorariul avocatului.
Castigati sigur!:)
Chiar daca nu aveti asociatie de proprietari, puteti sa va organizati cat de cat pentru a va ajuta. Faceti o sedinta cu vecinii si intocmiti un prices verbal cu ceea ce hotarati. Desemnati la acea adunare 1-3 proprietari care sa va reprezinte in relatia cu executantul lucrarii dar si in relatii cu fiecare proprietar. Printre altele hotarati si consemnati in PV ca acest sau acesti reprezentanti ai dumneavoastra vor strange banii de la ceilalti vecini, vor incheia contractul cu executantu, vor supraveghea lucarile, vor face receptia... vor achita costul lucarii...
@cyan,

In cazul in care blocul este nou ( terminat in 2013) apartamentul cumparat acum 10 luni,si pe mine ma ploua in casa ( dezvoltatorul nu a facut nimic altceva decat sa vina sa puna niste banda bituminoasa, care oricum nu a facut nimic.) .Eu vreau sa schimb acoperisul, cine va suporta cheltuielile noi, toti proprietarii sau dezvoltatorul?
Adriantot, moderator