avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate Nicole787

Activitate Nicole787

Da, locuim impreuna.
Multumesc frumos.
Multumesc frumos! Judecatoria de care apartin, sector 3??
Buna ziua,
Ma numesc Madalina si as dori sa ma indrumati.
Sunt casatorita, am 2 copii un baiat si o fata. Baiatul, in varsta de 19 ani este din prima casatorie. Nu a avut pensie alimentara de la tatal sau biologic si nici contact cu acesta.

Sotul meu actual vrea sa il infieze.

Rugamintea mea este sa ma indrumati, care sunt procedurile. Unde trebuie sa ne ducem, cu ce acte, etc.

Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati ...
Am lucrat in Cipru 10 ani, m-am intors in Romania si m-am angajat la Politia Locala S3. Am inteles ca conform Regulamentului 492/2011 anii lucrati in strainatate sunt luati in considerare ca vechime in munca.
Intrebarea mea este: Ce trebuie sa fac eu? Unde trebuie sa ma duc sa imi fie recunoscuti acesti ani?
Cei de la Primaria S3 m-au trimis pe mine la Ministerul Muncii. Eu trebuie sa ma duc sau angajatorul trebuie sa se ocupe?
Mentionez ca am toate actele in original din Cipru.
Multumesc!
Multumesc pentru ajutor, o sa le spun de acest regulament, sigur nu stiu de existenta lui.
Sa inteleg ca Primaria ar trebui cf regulamentului 492/2011 sa imi ia in considerare anii munciti in Cipru conform actelor care le am?

Imi ver scuze pentru greseli...
Ok, dar eu nu le pot spune ca sunt batuti in cap. Ma puteti ajuta? Stiu ca e contra cost, dar am nevoie de ajutor.
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cei de la PLS3 sunt cam batuti in cap... Ministerul Muncii nu inregistreaza asa ceva.

Anii munciti in Cipru sa imi fie recunoscuti in Romania.

Nicole787 a scris:

Eu am lucrat in Cipru. Acum lucrez la Primaria S3 la Politia Locala. Cei de la Primarie nu imi iau in considerare anii munciti legal in Cipru, ma pune sa aduc echivalarea vechimii in Romania.
Din cate am citit aici, din raspunsurile dumneavoastra catre alte persoane care au caz similar, spuneati de regulamentul 492/2011.
Ce pot face eu, unde sa ma adresez? Imi trebuiesc acesti ani recunoscuti, pentru sporul de vechime.

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Vechimea in munca unde ?



Eu am lucrat in Cipru. Acum lucrez la Primaria S3 la Politia Locala. Cei de la Primarie nu imi iau in considerare anii munciti legal in Cipru, ma pune sa aduc echivalarea vechimii in Romania.
Din cate am citit aici, din raspunsurile dumneavoastra catre alte persoane care au caz similar, spuneati de regulamentul 492/2011.
Ce pot face eu, unde sa ma adresez? Imi trebuiesc acesti ani recunoscuti, pentru sporul de vechime.

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Vechimea in munca unde ?

In aceasi situatie sunt si eu, a reusit cineva sa ii fie recunoscuta vechimea in munca?