avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Ma numesc Madalina si as dori sa ma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Ma numesc Madalina si as dori sa ma indrumati. Sunt ...

Buna ziua,
Ma numesc Madalina si as dori sa ma indrumati.
Sunt casatorita, am 2 copii un baiat si o fata. Baiatul, in varsta de 19 ani este din prima casatorie. Nu a avut pensie alimentara de la tatal sau biologic si nici contact cu acesta.

Sotul meu actual vrea sa il infieze.

Rugamintea mea este sa ma indrumati, care sunt procedurile. Unde trebuie sa ne ducem, cu ce acte, etc.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Nicole787 , utilizator 10:56, 20 August 2021
la judecatorie, cu cerere de adoptie, acte- copii buletine, certificat de nastere, certificatul de casatorie si martori cum ca l-a crescut pe baiat. cererea o depune sotul dvs.
Multumesc frumos! Judecatoria de care apartin, sector 3??
Da, la cea de pe raza domiciliului, banuiesc ca locuiti impreuna.
Da, locuim impreuna.
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiere copil gina5770 gina5770 Buna ziua! Am un copil din prima casatorie(acum are 20 de ani). Cu tatal biologic, copilul nu a avut nici un fel de relatie,nu i-a platit nici macar pensie ... (vezi toată discuția)
Acte divort ,adrese buletin diferite an-na an-na Buna ziua, Din nefericire am ajuns la acest forum.Sunt casatorita de 13 ani. Nu avem copii. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Adoptie barsanu_mihaela barsanu_mihaela am un baietel de 8 ani dintr-o relatie anterioara.eu m-am casatorit si vreau sa trec baiatul pe numele nou.sa-l infieze(adopte) sotul actual.mentionez ca tatal ... (vezi toată discuția)