avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate raku84

Activitate raku84

Multumesc pt raspuns...

Asa cum am mentionat mai sus eu acum sunt in perioada preavizului (maine este ultima zi de lucru) si mi se refuza plata zilelor de C.O ramase.
Vreau sa fac o reclamatie la ITM / Inspectia Muncii pentru incalcarea C.I.M dar nu stiu cat de mult ma ajuta acest lucru.Probabil o sa le dea o amenda si atat ! Banii cred ca doar in instanta ii pot recupera....
Acum cel putin stiu sigur ca am dreptate si ca mi se incalca un drept !
Lucrurile nu vor ramane asa....
Multumesc!

Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea:
Pe data de 14.09.2012 ar fi trebuit sa implinesc un an de munca de cand mi s-a facut contractul individual de munca pe , perioada nedeterminata (14.09.2011 a fosta data la care am semnat pentru perioada nedeterminata).Bun...
Conform C.I.M trebuie sa beneficiez de 20 zile C.O.
Anul acesta mi s-au acordat 3 zile C.O. si ACUM (28.07.2012 ) sunt in preaviz pana pe data de 31.07.2012.
In mod normal ar fi trebuit sa mai am 17 zile C.O. si pentru ca nu mi le-a dat in cursul anului (din data de 14.09.2011 pana in prezent) ma gandeam ca sefa ' o sa-mi plateasca zilele restante dar ...surpriza... sefa imi spune ca nu mai am zile de C.O si ca nu o sa aiba ce sa-mi plateasca! (Mi s-au acordat doar 3 zile C.O anul acesta si-mi zice ce nu mai am zile de C.O !!!)
In C.I.M sunt trecut cu 8 ore pe zi dar eu lucrez 13 ore pe zi (2 zile lucrez/2 zile)
sunt liber).
Vreau sa mi se plateasca zilele de C.O ramase si nu stiu cum sa procedez....de aceea va rog sa ma indrumati ..
Gresesc cand spun ca zilele ramase trebuie sa fie platite de catre angajator ?
Fiind trecut in contract cu 8 ore munca pe zi si eu lucrez 15 zile pe luna (sambata-duminica zile normale de munca) ma gandesc ca adunate sunt doar 120 ore pe luna si poate ca are vreo influenta asupra modului de calcul al zilelor de concediu pe an.
Va rog sa ma ajutati si va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Acuzatie de furt pe nedrept
Multumesc pentru promptitudine si pentru sfat. O sa-l incurajez pe coleg sa se duca la un avocat si sa stabileasca pasii pe care ii vor urma.Inca ceva: Faptul ca are 3 martori il va ajuta sa castige procesul sau...care este fapta determinanta in castigarea procesului,daca acesta va exista?
Multumesc mult !!!
Buna seara,
La firma in care lucrez a avut loc un furt in care a fost implicata firma de paza si alte persoane inca necunoscute.Au inceput sa se faca anchete(deocamdata interne) ....cine?unde?cand? etc...etc....S-a organizat o sedinta cu angajatii din departamentul respectiv...sedinta in care 2 persoane au lansat o acuzatie foarte grava asupra unui coleg....cum ca el ar fi implicat in acest furt pentru ca ar mai fi furat si in trecut(la fel-acuzatie fara dovezi) .Acest coleg are un alibi solid si nu exista nici un fel de proba impotriva lui.Ceea ce el vrea sa faca este sa dea in judecata pe cele 2 persoane care il acuza de furt.Intrebarea este:Ce trebuie sa faca el pentru a chema in judecata pe cele 2 persoane si ce poate castiga de pe urma acestei acuzatii care i s-a adus?Amintesc faptul ca are 2-3 martori de partea sa.....martori care sustin ca acesta a fost acuzat in public de furt.Voi reveni cu mai multe detalii la cerere.Va multumesc anticipat pentru raspuns/implicare in acest subiect.
Oameni buni , eu am inteles ce spuneti voi acolo....dar vreau sa subliniez faptul ca desi nu se vand uscatoriile exista persoane care cumpara astfel de uscatorii.Sa va dau un exemplu scurt....am fost la primarie si m-am interesat cum sa procedez pentru a reusi sa cumpar uscatoria scarii.Cei de acolo mi-au spus ca trebuie stranse semnaturile locatarilor...etc...Am intrebat de pret si mi-au spus ca s-a vandut in zona mea anul acesta,ma repet,anul accesta,uscatorie in zona unde locuiesc cu suma de 15000 RON.Eu acum am licitat pt uscatoria scari si am scoso in 30000 RON (dublu).CE nu inteleg eu este faptul ca unele persoane reusesc sa cumpere,altii nu.CONCLUZIA:-poti achizitiona uscatoria doar daca ai "relatii"...Daca esti un simplu om....trebuie sa respecti legea.Traim in Romania...probabil asta este motivul pentru care unii pot chiar daca nu respecta legea iar altii nu.Legea trebuie respectata doar de oamenii normali,ca noi......din pacate.
Multumesc pt raspuns dna/dra Romascanu.Concluzia celor spuse de dvs. mai sus este ca ma zbat ca "pestele pe uscat"....o sa-l anunt si pe dl. administrator sa citeasca si el Legea 247 si sa anuleze toate procedurile. :(( :(( Va multumesc .
Stie cineva,un avocat sau cineva care stie sigur daca intradevar se vand uscatoriile ??? Cat timp umblat pe la notari am aflat diverse "opinii","pareri" despre problema principala in legatura cu vanzarea uscatoriilor.Unele persoane in functie mi-au spus ca pot sa cumpar uscatoria dar nu pot face absolut nicio modificare in spatiul acesteia...altele mi-au spus pur si simplu ca nu se mai pot vinde.NU VI SE PARE ABERANT SA NU O POTI CUMPARA IN SITUATIA IN CARE FIECARE LOCATAR ESTE DE ACORD SA VANDA PARTEA SA DIN USCATORIE ??? IN CE TARA TRAIM ?? In urma cu 3 ani...se cumparau fara nicio problema si puteai sa faci pe spatiul acesteia ce vroiai...nu interesa pe nimeni.ACUM ,gata....cineva cu o idee absurda face o modificare a legii si nu o mai poti cumpara.DOAMNE CE TAMPENIE...Sa nu va mai spun ca s-a facut o sedinta in care s-a fixat si pretul acestei uscatorii ,fara ca cineva sa aiba habar ca nu o pot cumpara,nici macar administratorul nu stie ca nu o pot cumpara....Daca ma poate ajuta cineva (ma repet),va rog nu ezitati.Multumesc tuturor celor care se "streseaza" cu acest subiect.....
Fratilor m-am interesat la 10 cabinete de notariat....si toti imi spun ca situatia este foarte complicata drept pentru care nu vrea niciun notar sa se bage...credeti-ma.In urma cu 2,3 ani se vindeau foarte usor...semnau locatarii in fata notarului si gata...urma procedura standard.ACUM este o lege de 2 lei data...pentru ca cineva a vandut un apartament fara sa-i spuna cumparatorului ca partea sa din uscator a fost vanduta de comun acord cu ceilalti locatari unei alte persoane.DECI,cumparatorul apartamentului a crezut ca are parte la uscator,dar partea lui fusese vanduta.(aceste cuvinte mi le-a spus unul dintre notarii care "m-a trimis la plimbare")
NU mi-a spus nici un articol...nimic...doar ca asa specifica legea 247/2005. Am aflat de la mai multi notari publici ca exista o portita: -fiecare locatar sa nu aiba apartamentul ipotecat,sa aiba carte funciara,sa aiba certificat de rol,extrase de carte funciara...in fine....totul este ingrozitor de complicat.Daca exista vreun notar sau o persoana din Pitesti care m-ar putea ajuta sa fac toate aceste operatii (contra cost) sa nu ezite sa ma contacteze.Multumesc anticipat tuturor celor care incearca sau au incercat sa ma ajute.
Doresc sa achizitionez uscatoria de pe scara in care locuiesc dar cand am fost la notar pentru consultanta mi-a spus ca nu se mai vand uscatoriile,ma poate ajuta cineva ??? Va rog....Mi-a spus sa citesc legea 247/2005.Mi se pare penibil sa nu o pot cumpara chiar daca toti locatarii sunt de acord....:((:((