avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1122 soluții astăzi
Forum Activitate Lili1961

Activitate Lili1961

Bună ziua. Avem o mica (mare) problema cu cablurile aeriene de joasa tensiune ce trec prin fata proprietății și vrând nevrând printre crengile unui nuc care a fost ciuntit de nenumăratele ori de către cei de la e.on distribuție. Ultima dată după o furtună a căzut unul din cele 4 fire cu flacăra de rigoare și după multe telefoane date la distribuitor fara rezultat am rezolvat prin intermediul ISU. Întrebarea mea este: cei de la e.on nu ar putea să schimbe firele cu altele izolate sau torsadate? Ce se poate face in acest caz ? Când i-am întrebat pe muncitori au început să râdă. Nucul e acolo de 55 de ani și nu avem voie să-l tăiem. Mulțumim.
Va mulțumesc pentru răspuns. S-ar părea că nu trebuie sa mai umblam pe nicăieri sa pierdem timp și alți bani
Bună ziua.Am făcut succesiunea după tatăl defunct in termenul legii până la 2 ani de la data decesului.Masa succesorală era compusă din două titluri de proprietate din care unul ( un titlu) cel cu valoarea cea mai mare avea o literă greșită.Notarul a făcut succesiunea numai după titlul corect scris( masa succesorală foarte mică) urmând că titlul greșit să fie trimis de primăria din localitate la Consiliul județean pentru corectură. După 2 ani și 5 luni titlul ne-a fost trimis corectat.Notarul a făcut succesiunea dar ne-a încasat și ce-i 1% impozit pentru depășirea celor 2 ani de la data decesului tatălui.Se pot recupera acești bani ? Văzând că nu din vina noastră au trecut mai mult de 2 ani? Mulțumesc mult.