avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate Micu Mioara

Activitate Micu Mioara

Fiul meu a divortat acum 2 ani dupa ce a aflat ca sotia a avut o relatie cu un prieten a lui timp de 2 ani. (fiul meu e navigator) si au o fetita de 10 ani. Au fost casatoriti 8 ani. Fiul meu a avut un apartament dobandit inaintea casatoriei si o masina luata dupa casatorie. Impreuna a mai cumparat un apartament , dar a fost achitat de fiul meu dupa incheierea divortului (prin notar), Ea nu a muncit niciodata si nici in momentul acesta nu munceste, traieste din banii de pensie alimentara (2000/luna). Putea munci si copilul sa fie ingrijit de mine sau mama ei , ambele fiind pensionare. Nu a vrut sa munceasca, are studii, dar a zis ca e datoria sotului sa o intretina. Practic frusteaza copilul de banii care i se cuvin lui. Copilului i-a cumparat pe linga cei 2000 lei tot ce avea nevoie, Laptop, telefon performant, ii plateste abonamentul la telefon, haine, cand este acasa ia fetita la el si ii cumpara ce are nevoie. Masina a ramas la ea, i-a lasat masina pentru copil. Ea s-a mutat in apartamentul fiului meu dotat modern cu toate utilitatile, dobandit inaintea casatoriei si el sta in celalalt. Vrea pe langa masina si unul din apartamente. Masina oricum i-o lasa. La cat are dreptul la partaj, avand in vedere ca masina a ramas la ea, nu munceste nici acum , traieste din banii copilului, si sta in apartamentul dobandit de fiul meu inaintea casatoriei. Divortul a avut loc din cauza adulterului ei cu prietenul fiului meu. Fiul meu vrea sa treaca apartamentul pe numele copilului, nu vrea ca sa treaca apartamentul pe numele ei de frica sa nu-l vanda dupa aceea. Cum se face partajul in acest caz?
Buna ziua. Locuiesc in loc. Navodari, intr-un bloc cu 4 scari. A aparut un anunt pe scara ca pentru iarna care vine se va opri distributia de apa calda si caldura din cauza ca sunt multi debransati pentru ca si-au pus centrale pe gaze. Pe scara la mine din 16 apartamente 9 au ramas cu incalzire centralizata si 7 au trecut la centrale pe gaz. Si la celelalte scari sunt cam jumatate pe centrale termice. La fel pe intreaga asociatie. Anuntul s-a facut la mai multe asociatii. Este legal sa opreasca distributia de caldura si apa calda la un oras intreg, in conditiile in care 50% sunt inca pe incalzire centralizata? Cu ce drept ne obliga sa ne bagam gaze, in conditiile in care multe blocuri nu sunt racordate la gaze. Din fericire blocul nostru este, dar nu-mi convine sa cheltui atatia bani pe incalzire cu centrala, plus reparatii, zugravit dupa o astfel de lucrare. Sunt multi batrani cu pensii mici, familii cu copii care nus-si permit sa treaca la incazire cu centrale pe gaze. Exista un temei legal care le poate interzice sa faca acest lucru?