avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Cristiana Nica

Activitate Cristiana Nica



Cornel Vasile a scris:

Nu la RUNOS se depune cererea , ci la registratura insitutiei ca sa ia la cunostinta mai intai conducerea spitalului.

Da, la secretariat am depus.
Bună ziua! Sunt agajată într-un spital de stat, încadrată ca asistent medical debutant, din aprilie anul trecut. Am depus la RUNOS o cerere pentru schimbarea încadrării în asistent medical generalist, urmând sa ne cheme la un examen pentru promovare(suntem mai multe fete). Cei de la birou ne amână de câteva luni, trecând și perioada maximă de un an de zile. Spun că nu au timp. Ce putem face în acest sens? Deja au început să râdă de noi. Câțiva lei în plus contează pentru fiecare.
In perioada de dinaintea nasterii copilului sotul muncea in Norvegia, cu contract de munca acolo. Are vreo importanta?
Daca sotul,la momentul actual,are venituri in Romania de 1 an si 3 luni, are dreptul la ccc pentru luna tatalui? Sau,in cazul de fata se ia in considerare perioada de dinaintea nasterii copilului?
Buna ziua! Sunt in concediul de crestere copil. Acesta implineste 2 ani pe 29 septembrie.Sotul, acum, este angajat in Romania de 1 an, dar ,inainte de nasterea copilului lucra in strainatate. El renunta la luna tatalui. Eu pe ce data trebuie sa ma intorc la munca? Am dreptul sa stau,acasa,pana pe 29 septembrie?