avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate edytu

Activitate edytu

Motiv concediere individuala=revenirea unui angajat mai vechi.
Buna ziua.
E pt prima data cand ma aflu in aceasta postura si am nevoie de pareri pertinente,va rog!
De aproape 8 luni,lucrez intr-o firma cu contract pe perioada nedeterminata.
Recent,a revenit in firma,persoana in locul caruia am fost angajat si mi s-a spus ca va prelua postul meu datorita experientei avute si eu sa-mi caut alt servici ca nu imi poate oferi un post similar si ca-mi da somaj,dar nu am min 12 luni si stiu ca nu am acest drept.
Ce e de facut?
Am trecut de perioada de proba si nici pana acum nu mi s-a spus oficial ca nu sunt multumiti de mine.
Nu am primit nici o instiintare oficiala,
doar verbala si pana la urma,mi s-a comunicat tot verbal ca nu voi fi concediat pana nu-mi gasesc un alt loc de munca.,dar,va dati seama ca asta poate dura si nu stiu cat ma mai tine...
Va multumesc mult!

buna seara.
am o casa la tara dinaintea casatoriei.sunt unic proprietar prin mostenire.
sotia ar vrea sa vand aceasta casa si cu banii de pe urma ei sa cumpar un apartament in oras.
pt ca sunt ceva probleme in cuplu,nu din partea mea si nu mai am parinti sau frati,sunt sceptic.avem un copil minor.
in cazul unui divort,sotia are dreptul la jumatate din acel apartament,desi nu a contribuit cu nimic la imbunatatirea casei vandute de pe urma careia am luat apartamentul si nici la cumpararea acelui apartament?