avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate dcrst75

Activitate dcrst75

Răspuns la discuția Refuz semnare demisie
multumesc
Răspuns la discuția Refuz semnare demisie
cu asa ceva s-ar mai pierde inca o zi.
si uite asa castica zi dupa zi iar eu risc sa am probleme la noul loc de munca.
comportamentul lor vine de la faptul ca nu le-am spus ca dau concurs pt un alt post - de parca face cineva asa ceva in sectorul privat. si dc nu luam concursul in cazul in care le spuneam ?!?
Răspuns la discuția demisie
foarte folositoare si pt mine afirmatiile ca zilele din preaviz sunt calendaristice si nu lucratoare.
desi ...sincer nu mi se pare logic cand e vorba de un servici...mai intrebpoate aiurea pentru confirmare: SIGUR IN PREAVIZ E VB DE ZILE CALENDARISTICE si NU LUCRATOSRE???
Buna ziua!
Lucrez la o firma relativ mica la care in 25-11-08 am depus o cerere de incetare a contractului de munca cu invocarea art.55 lit b) Codul muncii (demisie cu acordul partilor) deoarece luni 1-11-08 tb sa ma prezint la un alt post castigat in urma unui concurs la care am primit confirmarea postului in data de 25-11-08.
Problema esta ca administratorul nu mi-a dat nici un nr de inregistrare si nici nu-mi semneaza cererea de demisie, evitandu-ma. A luat cele 2 cereri facute pt ambele parti si asta a fost tot din partea lui: "o sa vedem". Fiind o firma mai mica tot el tb sa-mi dea nr de inregistrare si atunci nici acest lucru nu-l pot obtine.
Cum pot proceda mai departe? M-am gandit si la varianta sa-mi dau demisia unilateral cu respectarea preavizului dar probabil ca patesc la fel si nu am cui sa o dau.
Bine-nteles ca acum sunt contratimp si fiecare zi conteaza si nu-mi pot permite sa pierd noul loc de munca.
Rog urgent sfaturi.
vio81 a scris:

Nu mi-ati spus legea sau orice act juridic concret in care sa se stipuleze ca functia de inginer de sistem poate fi ocupata numai de catre un absolvent al unei facultatii de studii superioare tehnice. Spune doar sa aibe diploma in domeniu corespunzatoare nivelului 6 si cunostinte si deprinderi tehnice.


ceva de genul asta am sperat si eu pe forum cand am deschis discutia.
Asa cum a spus tudorvaleriu sau elis, am reusit sa conving pe cei de la ITM ca pot fi angajat astfel, deoarece nu au gasit nici o lege sau vre-un act normativ care sa stipuleze clar ce studii superioare trebuie terminate pentru anumite ocupatii din codul COR. Ducand actele necesare cu studii si inclusiv foaia matricola din facultate, au putut sa stabileaza ca am cunostintele necesare pentru a ocupa postul de inginer de sistem software 213905. Le-am dus pana si Standardul Ocupational pentru functia de inginer de sistem software - 213905, care nu este facut in spatele nici-unei facultati si unde nu se specifica decat nivelul de studii si competentele ce trebuie avute, nici-decum ca trebuie sa fi terminat Automatica sau cine stie ce alte Facultati.
Eu am inteles ce vrea sa spuna si putica si este foarte lgica si argumentarea lui cu privire la incadrari, dar la urmna urmei ca sa fi angajat pe un post, trebuie sa deovedesti competenta pentru acel post, si ma refer aici la competenta practica si abia apoi la cea la care se refera diploma.
La cum apar si dispar sectii prin Facultatile din Romania, e foarte greu sa faci incadrari ca la carte dar poate ca tocmai de aceea este legea atat de permisiva si nu sunt reglementari clare.
La completarea cartii chiar a fost o discutie intre 2 angajati ai ITM, care au concluzionat ca ei sunt acolo pentru a completa cartile de munca in baza unor acte. Ei nu fac altceva, ei nu trebuie sa fac interpretari. Singurul lor rol acolo este sa completeze si eventual sa traga de maneca pe angajat sau angajator asupra unor presupuse probleme.
Astfel ca in baza deciziei de schimbare a titulaturii, au facut acest lucru. Nu foarte convinsi ca au facut bine, dar nici nu mi-au putut contra-argumenta legislativ.
Asa ca, vio81 daca la mine s-a putut, la tine ar trebui sa fie mult mai simplu cu studiile de lunga durata in Informatica. Colegiul in AUtomatica nu are valoare dupa cum ai spus pentru ca sunt de scurta durata. Desi mai nou am auzit vehiculandu-se vorba ca se iau in considerare si cele de 3 ani ca fiind studii superioare de lunga durata; probabil ca acum atat dureaza studiile superioare - 3ani.

putica a scris:

Cu studii superioare in domeniul economic nu puteti ocupa functia de inginer si nici invers .
Sunt doua meserii care nu au legatura una cu alta .


mi se pare aberant cand aud replica ca enconomia nu are nici o legatura cu ingineria. De ce? pt ca se iau exclusiv intelesul cuvantului inginerie si cel de economie. Daca este asa de ce exista in codul COR ocupatia de Inginer economist? Caci sunt total opuse nu, iar ingineria este un profil pur tehnic!?
Si am mai observat un lucru atat aici pe forum cat si aici in oras; si anume ca toti juristii spun ca pot fi incadrat astfel (si recunosc ca n-am intrat in detalii de ce considera acest lucru pt ca mi-a convenit raspunsul, poate) iar cei de la Fortele de Munca care opereaza in carti si alte persoane angajate in aceasta discutie spun cu tarie ca nu pot fi angajat astfel. Acest lucru ma induce foarte mult in eroare. De aceea as ruga si un suport legal al afirmatiilor de ambele parti adica legi sau HG-uri care fac referire la modul de incadrare.
Unul din juristii locali chiar s-a oferit in a colabora pentru a rezolva aceasta problema, spunand chiar ca in anumite chestii cei de la Fortele Muncii isi depasesc atributiile.

tudorvaleriu a scris:

Vi s-a recomandat sa faceti sesizare la Inspectia Muncii. As fi curios sa vad punctul lor de vedere.


este vorba cumva de Petitiile care se fac online prin mail la ei?
eu ..personal vad acest cod COR dupa cum ii spune si in denumire in primul rand un cod OCUPATIONAL al unui post si nu un cod al studiilor efectuate. Codul COR pt codul 213905 (Inginer de sistem software) specifica nivelul de studii (nivel 4) si descrie atributiile care tb sa le ai pe acest postul. Conform Sandardului Ocupational pt codul 213905 care se gaseste si pe internet nu se specifica niciunde ca tb sa fi terminat Politehnica ca sa poti ocupa acest post si nici alte studii postuniversitare. Se specifica ca tb sa ai studii superioare si ce tb indeplinit ca aptitudini in a ocupa acest post. Postul pe care il ocup in cadrul firmei se potriveste perfect cu ceea ce se specifica in acest Standard Ocupational al codului 213905.
insist pt a intelege si a putea contra-argumenta. normal ca nu pot folosi de aici discutiile ca fiind un temei legal. dar fiind novice in legislatia muncii, cer sfaturi pt a ma putea edifica in dicutia interminabila cu cei de la fortele de munca.
Am uitat sa pecific poate ca, de cand am iesit de pe bancile facultatii acum 9 ani, am fost incadrat la o firma de calculatoare ca Inginer (siimplu). Dupa 2 ani am plecat cu transfer la alta firma de acelasi profil pastrandu-mi functia de Inginer pana acum, cand cei de la fortele de munca spunca nu-mi mai pot completa cartea caci sunt incadrat gresit. Pe atunci nu exista codul COR elaborat ca azi. Atunci cine termina studii superioare se angaja fest ca inginer daca vroia. Nu era tamtamul de acum. S-a vorbit chiar de o modificare retroactiva in cartea de munca ca de acum 9 ani am fost incadrat gresit, ceea ce mi se pare aberant.
Imi gasesc tot felul de tertipuri, ca doar-doar ma sperie si renunt la aceasta "lupta" oarecum fara sens.
Si cum sa nu caut raspunsuri cand unii imi spun ca nu se poate sa fiu incadrat astfel iar altii imi spun ca am tot dreptul.
Repet si faptul ca nu sunt la firma asta angajat de ieri, ci de 7 ani pe functia de Inginer, iar cartea de munca n-a mai fost completata din 2004 unde sunt trecut simplu Inginer.
adelaida_07 a scris:

Fara a fi " gigi contra" va spun ca nu veti putea fi angajat ca inginer atata timp cat nu aveti o diploma care sa ateste aceasta calitate.
Sunteti economist, chiar daca aveti specialitatea de informatica de gestiune, nu este unul si acelasi lucru cu a fi inginer.
Un absolvent al unei facultati tehnice poate avea pe diploma calificarea de profesor, nu de inginer.........chiar daca are acelasi profil ca si un inginer al aceleiasi facultati nu va putea fi niciodata incadrat ca inginer.
Chiar daca cineva are abilitatea de a face o meserie nu inseamana ca poate sa fie si incadrat ca persoana calificata.
Problema este mai simpla decat pare : nu ai calitatea de inginer nu poti fi incadrat ca inginer.
Cursul absolvit in domeniu va dat si o calificare, accea este functia pe care puteti fi incadrat.
Si eu am un curs de " ajutor programator " si nu ma va angaja nimeni ca programator............sau ca inginer de sistem doar ca am facut acel curs, poate sa ma incadreze doar ca " ajutor rpogramator" atat.


atunci cum explicati ca, colegul meu de banca care lucreaza in cadrul unei banci, a fost incadrat de aceeasi oameni pe acelasi cod COR 213905? si a fcut doar un curs de 6 luni de Operator sistem de calcul, calificare pe care eu o am de pe bancile liceului.
pana la urma cred ca tb urmata calea juridica, dar...dc aflu ca si firma contribuie la incurcatura?! pe ei nu-i pot da in judecata caci ei angajeaza ce vor. sper sa nu fie asa.