Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua, am contractul de munca suspendat deoarece sunt in cic. Doresc sa-mi dau demisia deoarece mi-am gasit un alt loc de munca inainte de implinirea celor 2 ani ai fiului meu.Mentionez ca nu sunt in relatii bune cu angajatorul.
Cum trebuie sa procedez?
-fac o cerere de incetare a suspendarii?
-fac o cerere de reluare a activitatii?
-imi dau demisia?Cand imi dau demisia cum trebuie s-o formulez pentru a nu sta in preaviz?
Daca nu mi-o aproba fara preaviz ,ce mi se intampla daca nu merg la serviciu in perioada de preaviz?In perioada de preaviz imi pot face programul 8-16?(in cim am programul de 8 ore ,nu este specificat intervalul acestor 8 ore)
Preavizul are 15 zile lucratoare sau calendaristice?
Va multumesc anticipat!
e de preferat sa ajungeti la o intelegere cu angajatorul si sa plecati de la acel de munca cu incetarea contractului de munca prin acordul partilor.

Si acum, sa raspund la intrebarile dvs.:
- faceti o cerere de reluare a activitatii;
- incercati sa plecati apoi de la acel angajator cu acordul lui. Asa ca e de preferat sa formulati o astfel de cerere si numai in caz de refuz categoric, sa depuneti demisia;
- avand copil mic, programul dvs. e de 6 ore, daca va intoarceti la lucru;
- perioada de 15 zile preaviz in cazul demisiei se respecta, daca nu vreti sa va treziti cu contractul de munca desfacut disciplinar( de aceea am insistat pe acordul angajatorului) si se socoteste pe zile calendaristice ( adica trebuie sa lucrati 2 saptamini- 10 zile lucratoare).
eugenia2008 a scris:

Buna ziua, am contractul de munca suspendat deoarece sunt in cic. Doresc sa-mi dau demisia deoarece mi-am gasit un alt loc de munca inainte de implinirea celor 2 ani ai fiului meu.Mentionez ca nu sunt in relatii bune cu angajatorul.
Cum trebuie sa procedez?
-fac o cerere de incetare a suspendarii?
-fac o cerere de reluare a activitatii?
-imi dau demisia?Cand imi dau demisia cum trebuie s-o formulez pentru a nu sta in preaviz?
Daca nu mi-o aproba fara preaviz ,ce mi se intampla daca nu merg la serviciu in perioada de preaviz?In perioada de preaviz imi pot face programul 8-16?(in cim am programul de 8 ore ,nu este specificat intervalul acestor 8 ore)
Preavizul are 15 zile lucratoare sau calendaristice?
Va multumesc anticipat!

Se face , in primul rand, o cerere de reluare a activitatii si , apoi, o cerere de incetare a activitatii prin acordul aprtilor - art.55 lit.b C.mun.
Ambele cereri le puteti face cu aceeasi zi.
Preavizul in cazul demisiei nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru functii de executie si de 30 de zile calendaristice pentru functii de concucere.
In cazul in care solicitati incetarea prin demisie si vi se acorda preaviz, pe perioada preavizului sunteti obligata sa va respectati atributiile de serviciu. In caz contrar, angajatorul poate dispune desfacerea contractului individual de munca disciplinar dar numai dupa ce efectueaza cercetarea disciplinara prealabila.
foarte folositoare si pt mine afirmatiile ca zilele din preaviz sunt calendaristice si nu lucratoare.
desi ...sincer nu mi se pare logic cand e vorba de un servici...mai intrebpoate aiurea pentru confirmare: SIGUR IN PREAVIZ E VB DE ZILE CALENDARISTICE si NU LUCRATOSRE???
dcrst75, utilizator
in cazul demisiei preavizul este calculat in zile calendaristice, iar in cazul concedierii este calculat in zile lucratoare ;)