Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz 14 zile calendaristice sau lucratoare???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz 14 zile calendaristice sau lucratoare???

Am o intrebare,preavizul in cazul demisiei este de 14 zile lucratoare sau calendaristice?Mai doresc sa aflu dc in preaviz ,este legal si pot solicita sa stau numai 4 ore din cele 8 ore de program full time?Multumesc anticipat
Codul muncii:.

Art. 73. [preavizul de concediere]
(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se află în perioada de probă.
(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2).

La a doua intrebare raspunsul este ca puteti solicita, dar aprobarea ramane la aprecierea conducerii.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Preavizul este cel stipulat in contractul individual de munca si de regula este de 14 - 15 zile calendaristice. Art. 73 face referire la previzul acordat de firma in cazul concedierii si care nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare. Verifica in contractul tau de munca ce perioada de preaviz este.
La intrebarea a doua legea nu prevede aceasta posibilitate dar nici nu iti interzice sa ceri. Deci ramane la aprecierea conducerii.
vanda85 a scris:

Am o intrebare,preavizul in cazul demisiei este de 14 zile lucratoare sau calendaristice?Mai doresc sa aflu dc in preaviz ,este legal si pot solicita sa stau numai 4 ore din cele 8 ore de program full time?Multumesc anticipat

In cazul demisiei preavizul dat de dvs.firmei este de max. 15 zile calendaristice pentru functiile de executie si de 30 zile calendaristice pentru functiile de conducere, daca nu este prevazut altfel in c.i.m. sau in CCM aplicabil in unitate.
In cazul dvs. nici nu se pune problema sa lucrati mai putin de 8 ore pe zi in perioada preavizului, trebuie sa va onorati programul intreg, altfel riscati sa fiti sanctionat.
programul de lucru de 4 ore se aplica doar in cazul concedierii, atunci cand firma are intentia de a inceta raporturile de munca cu dvs.
Art. din Codul Muncii care reglementeaza demisia este:
Art. 79. [definiţia legală, procedura şi efectele demisiei]
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz. (2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
Doina Elena, Consultant resurse umane
vanda85 a scris:

Am o intrebare,preavizul in cazul demisiei este de 14 zile lucratoare sau calendaristice?Mai doresc sa aflu dc in preaviz ,este legal si pot solicita sa stau numai 4 ore din cele 8 ore de program full time?Multumesc anticipat

In cazul demisiei preavizul nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Astfel, pe durata termenului de preaviz, angajatul trebuie să respecte programul normal de lucru.
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Programul de 4 ore/zi la care va referiti este aplicabil numai in cazul concedierii.