Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... s-a schimbat preavizul in cazul demisiei???(posturi de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

s-a schimbat preavizul in cazul demisiei???(posturi de executie)

S-A SCHIMBAT PREAVIZUL IN CAZUL DEMISIEI PTR FUNCTIILE DE EXECUTIE , LA 20 DE ZILE CALENDARISTICE
DACA DA IN BAZA CARUI ACT NORMATIV?
Preavizul de 20 de zile calendaristice este stabilit de CCM la nivel national, art. 74 (alin. 2).
Edbah, utilizator
In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere (art. 79 alin (4) din Codul muncii). Stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei.
Edbah a scris:

Preavizul de 20 de zile calendaristice este stabilit de CCM la nivel national, art. 74 (alin. 2).

Aici e vorba de preavizul acordat in cazul concedierii(20 zile lucratoare).
Preavizul in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice ptr functiile de executie (art. 79 (4) din Codul muncii).

Preavizul in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare, indiferent de functie (art. 74 (2) CCMUN).
Exact iar intrebarea era legata de termenul de preaviz in cazul demisiei