Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se demisioneaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se demisioneaza?

am o problema,va rog sa ma ajute cineva.
lucrez la o firma de 1 an si acum vreau sa demisionez

am o problema,va rog sa ma ajute cineva.
lucrez la o firma de 1 an si acum vreau sa demisionez.asi vrea sa demisionez fara preaviz de 15 zile.nu stiu daca se poate asa?!!nu am fost in concediu de odihna si m-am gandit ca cele 15 zile sa mi le ia din concediu.se poate?
astept raspuns

1) art. 79(8) codul muncii - atunci cand angajatorul nu isi indeplineste obl din contractul de munca
2) angajatorul renunta la termenul de preaviz
Atentie prin demisie se pierde dreptul la ajutor de somaj.
Poti demisiona cu preaviz sau fara preaviz.
Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă. In cazul tau, daca nu ai efectuat concediul de odihna angajatorul iti va plati concediul de odihna.
In cazul demisiei angajatorul poate renunta la termenul de preaviz.Se poate efectua concediul de odihna in perioada preavizului numai daca angajatorul este de acord. Daca nu, la desfacerea contractului de munca ti se va compensa in bani CO neefectuat.