Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare demisie

Buna ziua!
Lucrez la o firma relativ mica la care in 25-11-08 am depus o cerere de incetare a contractului de munca cu invocarea art.55 lit b) Codul muncii (demisie cu acordul partilor) deoarece luni 1-11-08 tb sa ma prezint la un alt post castigat in urma unui concurs la care am primit confirmarea postului in data de 25-11-08.
Problema esta ca administratorul nu mi-a dat nici un nr de inregistrare si nici nu-mi semneaza cererea de demisie, evitandu-ma. A luat cele 2 cereri facute pt ambele parti si asta a fost tot din partea lui: "o sa vedem". Fiind o firma mai mica tot el tb sa-mi dea nr de inregistrare si atunci nici acest lucru nu-l pot obtine.
Cum pot proceda mai departe? M-am gandit si la varianta sa-mi dau demisia unilateral cu respectarea preavizului dar probabil ca patesc la fel si nu am cui sa o dau.
Bine-nteles ca acum sunt contratimp si fiecare zi conteaza si nu-mi pot permite sa pierd noul loc de munca.
Rog urgent sfaturi.
Puteti face o comunicare a demisiei dumneavoastra prin scrisoare cu confirmare de primire sau prin executor judecatoresc. Asa cum ati spus, demisia este unilaterala.
cu asa ceva s-ar mai pierde inca o zi.
si uite asa castica zi dupa zi iar eu risc sa am probleme la noul loc de munca.
comportamentul lor vine de la faptul ca nu le-am spus ca dau concurs pt un alt post - de parca face cineva asa ceva in sectorul privat. si dc nu luam concursul in cazul in care le spuneam ?!?
Nu faceti confuzie intre demisie (prevazuta de art.79 C.mun.) si incetarea c.i.m. prin acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.) ;)
In cazul demisiei, refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
Eu zic sa va prezentati la noul loc de munca, sa incepeti munca si lasati-l pe fostul angajator sa faca ce zice legea, daca stie. In cel mai rau caz va poate inceta disciplinar CIM dar nu va afecteaza cu nimic. In acest caz il puteti actiona in judecata.
multumesc