avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgePadurariu

Activitate GeorgePadurariu

Buna ziua.
Impreuna cu sotia mea am decis sa achizitionam un apartament pe fuga prin credit ipotecar.
Ea nu avea cartea de identitate schimbata si sa nu pierdem apartamentul a declarat la banca si notar ca este necasatorita.
Amandoi ne incadram fara probleme la banca dar ne-am grabit f tare sa nu il pierdem si am facut voit acest lucru.
Cum putem remedia situatia in asa fel incat sa nu avem consecinte?
Pe contractul de vanzare cumparare apare doar ea ca si necasatorita si la banca la fel.
Eu nu am o problema ca apartamentul este pe numele ei cu acest lucru dar trebuie sa isi schimbe cartea de identitate.
Va multumesc


trandafir2 a scris:

Perfect valabil. O eroare materiala in contract nu atrage nevalabilitatea contractului.


Intreb acest lucru deoarece am vazut imobilul respectiv cu mai multe agentii.
Cu care am facut contracte de vizionare ptr imobil dar am hotarat sa merg cu alta agentie ptr comision.
O agentie isi cere comisionul desi nu ei au intermediat tranzactia, au contractul de vizionare completat gresit, in contractul de prestari servicii este stipulat la obiectul contractului ca se plateste comision pentru imobilele din anexa 1, pretul casei este cu 30% mai mic fata de cel stipulat in contractul de vizionare.
Daca a fost o greseala si eu am intermediat tranzactia cu o alta agentie, nu exista un termen prin care sa fiu notificat ca a fost un contract gresit?
In contract scrie ca daca se fac modificari pe contract trebuie incheiat prin act aditional semnat de catre ambele parti.
Va multumesc
Buna seara.
Am o intrebare referitor la valabilitatea unui contract de vizionare completat gressit.
Respectiv am achizionat imobilil cu numarul 55 de pe strada x iar in contractul de vizionare apare la anexa ca am vazut imobilul de pe strada x la nr 70.
In acest caz, contractul este valabil?
Multumesc