Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarata necasatorita notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarata necasatorita notar

Buna ziua.
Impreuna cu sotia mea am decis sa achizitionam un apartament pe fuga prin credit ipotecar.
Ea nu avea cartea de identitate schimbata si sa nu pierdem apartamentul a declarat la banca si notar ca este necasatorita.
Amandoi ne incadram fara probleme la banca dar ne-am grabit f tare sa nu il pierdem si am facut voit acest lucru.
Cum putem remedia situatia in asa fel incat sa nu avem consecinte?
Pe contractul de vanzare cumparare apare doar ea ca si necasatorita si la banca la fel.
Eu nu am o problema ca apartamentul este pe numele ei cu acest lucru dar trebuie sa isi schimbe cartea de identitate.
Va multumesc
Nu prea are sens ce ați făcut.
Puteați la fel de bine sa îl achiziționați dvs, din moment ce erați căsătoriți.

Mergeți la Biroul de Carte Funciara, de care aparține imobilul, cu actele pe care le-ați încheiat, cu o copie legalizata după certificatul de căsătorie, va faceți "mea culpa" și vedeți ce e de făcut pentru a se rectifica natura bunului (din propriu in comun) în cartea funciară a imobilului.