avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarata necasatorita notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarata necasatorita notar

Buna ziua.
Impreuna cu sotia mea am decis sa achizitionam un apartament pe fuga prin credit ipotecar.
Ea nu avea cartea de identitate schimbata si sa nu pierdem apartamentul a declarat la banca si notar ca este necasatorita.
Amandoi ne incadram fara probleme la banca dar ne-am grabit f tare sa nu il pierdem si am facut voit acest lucru.
Cum putem remedia situatia in asa fel incat sa nu avem consecinte?
Pe contractul de vanzare cumparare apare doar ea ca si necasatorita si la banca la fel.
Eu nu am o problema ca apartamentul este pe numele ei cu acest lucru dar trebuie sa isi schimbe cartea de identitate.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:52, 24 Octombrie 2023
Nu prea are sens ce ați făcut.
Puteați la fel de bine sa îl achiziționați dvs, din moment ce erați căsătoriți.

Mergeți la Biroul de Carte Funciara, de care aparține imobilul, cu actele pe care le-ați încheiat, cu o copie legalizata după certificatul de căsătorie, va faceți "mea culpa" și vedeți ce e de făcut pentru a se rectifica natura bunului (din propriu in comun) în cartea funciară a imobilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibila o reipotecare ? de novo de novo Am achizitionat in dec 2011 un apartament prin credit ipotecar. La momentul respectiv nu eram casatorit. Acum m-am casatorit si as dori sa stiu daca pot sa ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare gresit marinelasss marinelasss buna ziua, In anul 1997, am cumparat apartamentul in care locuim impreuna cu socrii mei. Actele au fost facute pe numele socrului meu si ale sotului ... (vezi toată discuția)
Art 292 cod penal irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua M-ar intersa sa stiu care sunt riscurile in cazul in care cineva a dat o declaratie falsa incalcand art 292 cod penal.A dat o declaratie in care a ... (vezi toată discuția)