avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Simplu71

Activitate Simplu71

Va multumesc frumos, sarbatori fericite va doresc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Daca vorbim de un comodat nu exista nicio suma cu titlu de chirie. Tot ceea ce e de platit pot fi utilitatile imobilului

La multi ani!
Cu tot respectul,poate cineva sa ma indrume cu un sfat realist...?
Luna aceasta prin data de 1.12.2021 am plecat de la un ap.unde aveam un contract de comodant.Ulterior,sub diferite forme,dupa ce sunt mutat ptr.linistea familiei, am hotarat sa ne mutam.Dorinta mea este de a afla daca pot fi dat in judecata ptr.neplata unor luni, mai exact 4 luni in care nu am platit chiria?! Mentionez ca desi in contractul de comodare nu este specificata nicio suma...totul era verbal, iar contractul urma sa expire la anul in 20.11.2022!
Va multumesc frumos!
Nu am mers pe varianta plangerii la Anaf,dar si acum dupa ce sunt plecat de acolo, tot mai doreste chiria pe lunile respective...Observ totusi ca un om poate pretinde mult mai mult decat se crede,si asta datorita legilor in vigoare care lasa loc de multe interpretari..

gi-jane2 a scris:

un mesaj mai sus erati cu plata la zi...
in fine, nu ii datorati nicio chirie, nu are cum sa va pretinda asa ceva.
mai departe, nu imi dau seama ce vretio, s-o dati pe proprietareasa in gat ori sa mai stati acolo... ce vreti de fapt?
eu nu as merge pe varianta plangerii

Da, am inteles!Eu voi pleca de la ap.pe luni, dar curentul imi vine abia in Ianuarie. Il plateam la 2luni.Ea,poate sa-mi incarce factura pana luna in care trebuie sa-l placesc,asa, de ciuda sau eu stiu ce... ce pot face, are timp la dispozitie s-o faca....?!Referitor la Anaf, ce patesc eu, si ce pateste ea, daca voi merge, zic si eu,ca aparare poate...
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok.voi pastra dovezile...Eu voi pleca oricum peste 3 zile.As vrea s-o dau la Anaf,ce mi s-ar putea intampla mie,si ce ar putea pati ea...asta in cazul in care nu se linisteste???!!!Sa fiu mai concis, cauta tot felul de motive ptr.a nu pleca fara sa-i platesc si cele 4 luni de chirie.Eu oricum raman cu paguba in sensul ca i-am zugravit ap.
Zilele acestea voi pleca de acolo, ma simt amenintat, iar copilul este stresat la toate amenintarile ei...a prins frica,are 12ani si nu vreau sa-i intre teama in el Poate sa-mi mai faca ceva daca plec, adica sa insinueze ca razbunare ptr.lunile ce nu i-am platitt chiria?La intretinere sunt cu plata la zi.Chiria nu i-am mai platit de vreo 4 luni de cand au aparut divergentele....Nu doresc sa-i fac rau la Anaf, dar daca a-ti vedea ce imi scrie si cu ce ma ameninta...cred,si sunt sigur ca oricine s-ar gandi sa-i dea o lectie...Dar,daca dvs.imi spuneti ca nu este indicat asa ceva...voi tine cont de ceea ce mi-ati spus,si va multumesc frumos ptr.tot...!
Chiria, de vreo 4 luni nu i-am mai platit. Intelegerea cand m-am mutat, a fost sa stau o perioada de 3ani,iar verbal a fost mana de lucru, ptr .a-mi amortiza si eu investitia in apartament.Cand am preluat ap. era mucegai, igrasie si spoiala pe pereti. Am reparat mobila etc.iar intelegerea prin contract era de 3ani.Eu in contract
sunt comodator, iar ea comodanta. Ii plateam lunar 160euro transferati in contul ei, sub forma de ajutor financiar, tocmai ptr. a nu plati impozit la stat. Ulterior, a aflat ca Anaf-ul face controale conturilor,si ne intalneam ptr.a-i inmana banii, evitand astfel orice banuiala.Am dovezi cum arata ap.inainte...cat si dupa...Am dovezi prin mesaje unde se observa ca spune de chirie.Cat ds.ea,oare cat de usor isi pot da seama autoritatile ca nu are nevoie de ajutor financiar din partea mea, tinand cont ca e mai bagata ca mine...si mai ales, toti chiriasii de dupa mine, probabil ca au fost cu ajutor financiar!!!!
Va multumesc frumos!
Toate cele bune va doresc!
Sunt la zi d-na/d-ra draga,ea stipuleaza prin avocat si chiria aferenta....pfff...Credeti ca ma va da in judecata ptr.chirie?!Va multumesc!
A facut deja demersul printr-un avocat.Am instiintare,notificare primita astazi. Este posibil, poate sa ceara plata chiriei daca am un contract de comodat, ptr.ca in contract nu se vorbeste de nicio chirie?!Este decomodat, cu titlu gratuit....i-am pus apartamentul la punct, arata jalnic, am si poze facute inainte de a ma muta!